Rychlé ovesné sušenky s chia semínky
Autor příspěvku: Monika Novotná

Rychlé ovesné sušenky s chia semínky

Tyto sušenky jsou mým favoritem. Dají se připravit na nespočet způsobů, fantazii se meze nekladou. Navíc jsou neskutečně rychlé na přípravu a do svých ratolestí a nejbližších tak dostanete spoustu zdraví prospěšných surovin.

Tato varianta obsahuje ovesné vločky, které jsou přímo nabité energií (obsahují pomalejší sacharidy, díky kterým se hladina krevního cukru udržuje v přijatelných mezích), vitamíny (především skupiny B) a minerálními látkami (vápník, železo) nebo také lecitin. Jsou dobře stravitelné, vhodné při kožních nebo žaludečních problémech. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají udržet správné fungování zažívacího traktu. 
Chia semínka jsou skvělé pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které si tělo nedokáže vytvořit a musí je tak přijímat stravou. Tyto esenciální mastné kyseliny napomáhají správnému vývoji mozku u dětí, u dospělých zas pomáhají předcházet Alzheimerově chorobě. Chia chrání srdce a cévy a podporují správnou funkci imunitního systému, což je velice důležité například u atopických ekzémů. Jsou zdravým zdrojem bílkovin, antioxidantů a v neposlední řadě svou emulzifikační schopností pomáhají zažívacímu traktu. 

 

Suroviny:

(na cca 10 sušenek)

1,5 hrnku ovesných vloček

2 banány

1/2 hrnku jahod (nemusí být)

2 lžíce chia semínek

1 lžička skořice

100% hořká čokoláda na polevu (pokud preferujete sladší čokoládu, zvolte svou oblíbenou variantu)

 

Příprava:

Troubu si předehřejte na 170° C. Ovesné vločky rozmixujte na jemno v mixéru. Přidejte ostatní ingredience a pořádně promixujte, aby se suroviny spojily v kompaktní těsto. Z těsta tvořte placičky buď rukou nebo použijte formičky na vykrajování a těsto do nich natlačte. Placičky pokládejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte v troubě na středním roštu 25-30 minut. Po upečení dejte vychladit na mřížku, ať se vám zespodu nezapaří. Čokoládu rozehřejte ve vodní lázní a hotové sušenky pokapejte polevou. Nechte ztuhnout. Skladujte buď v plechové krabici ideálně v lednici nebo si můžete sušenky zamrazit.

 

TIP: Můžete zvolit jakoukoli variantu vloček. Skvělé jsou špaldové nebo ječné. Pro bezlepkovou variantu zase pohankové. Místo banánu můžete dát jablečné pyré nebo jakékoli rozmačkané ovoce. Jen musíte vždy upravit poměr vloček a chia semínek, abyste neměli těsto moc tekuté. S kyselejším ovocem přidejte i trochu sirupu (např. z kokosových květů nebo rýžového). Přidat můžete i různé ořechy nebo semínka. A pokud přimícháte třeba konopný proteinový prášek, máte tak zdravé a vlastnoručně vyrobené proteinové tyčinky, které vám dodají energii po sportovním výkonu.