Recenze: Stop cukrovce od prof. Anny Strunecké
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Recenze: Stop cukrovce od prof. Anny Strunecké

„Na konci roku 2012 bylo v evidenci 841 277 léčených diabetiků a odborníci odhadují, že více než 300 000 osob o své začínající nemoci ani neví.“ Zjednodušeně řečeno, každý desátý Čech je diabetikem.  A jelikož cukrovka je nemoc, která nebolí, ne vždy je jí věnována dostatečná pozornost. Tato kniha vás na cestě za lepším zdravým trošku postrčí.

Celá publikace je rozdělena do osmi kapitol: O cukrovce, Prediabetes je inzulinová rezistence, Jak funguje a proč i nefunguje inzulin, Když diabetes pokračuje, Kompenzace diabetu stravou, Co diabetikům škodí?, Dva příběhy léčených diabetiků a Souhrn rad pro čtenáře a pacienty. V příloze najdete přehled o 10denní detoxikaci podle Marka Hymana nebo Dietu ke kompenzaci hyperglykemie podle Rickyho Evertta.

Ze všech kapitol je nejpřínosnější ta pátá, nazvaná Kompenzace diabetu stravu. Dočtete se o tom, že diabetes opravdu lze kompenzovat (celkem snadnou dietou), tipy jak DM předcházet, pojednání o efektivitě bandáže žaludku a hlavně pro nepoučené čtenáře celkem užitečné informace o glykemickém indexu, bezlepkových potravinách či tucích a vitamínech, které diabetici potřebují ve zvýšené míře. Kapitola obsahuje i ukázkové jídelníčky, ke kterým bych ovšem měla jisté výhrady. Naopak dobře diabetikům připomíná, že výrobky označené „dia“ jejich zdraví nijak neprospějí.

Kniha je napsaná čtivě, typickým stylem prof. Strunecké. Od čtenáře se neočekávají znalosti v oblasti dietetiky nebo výživy, vše je celkem srozumitelně vysvětleno, na konci každé kapitoly je shrnutí a rady pro čtenáře a pacienty. Pro velmi zvídavé jsou uvedeny odkazy na publikace, z nichž se v knize cituje. Máte-li cukrovku v rodinné anamnéze, nebo již diagnostikovanou cukrovku, tato kniha by neměla chybět ve vaší knihovně. 

Publikováno v odborném časopise České naturopatické společnosti.