Recenze: Vyměň chemii za jídlo
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Recenze: Vyměň chemii za jídlo

V listopadu 2020 vyšla v nakladatelství Alferia kniha polské autorky Julity Batorové Vyměň chemii za jídlo, na kterou jsem se těšila a byla jsem zvědavá, jak si autorka s tímto aktuálním tématem poradí.

Kniha je pojatá velmi osobně, což rozhodně není na škodu, spíš to přidává na věrohodnosti. Podobně jako mnoho autorů, i paní Batorovou ke změně životosprávy přivedl nevalný zdravotní stav vlastní rodiny. A tak začala pátrat a hlavně číst složení potravin. Mnohdy to bylo čtení velmi znepokojivé. A o tom právě pojednává tato publikace. O tom, že surovina není potravina, že přírodně identické aroma není tak úplně přírodní atd. V knize najdete 20 kapitol, které se zabývají mj. cukrem, vejci, zeleninou, mlékem, masem, tuky, solí, instantními pokrmy, nápoji, vodou, léky i stravou domácích zvířat … A nakonec se ve zkratce zmiňuje i o nádobí a způsobech přípravy pokrmů. 

Nečekejte návod, jak se správně stravovat, ale spíše rady, jak upravit svůj nákupní košík, abyste místo živin nekonzumovali chemikálie.

Co se mi líbí:

  • Přes 50 jednoduchých receptů
  • Detailní seznam potravinářských aditiv a jejich účinky na naše zdraví
  • Tipy, jak „propašovat“ zdravé potraviny do dětského jídelníčku
  • Informace o tom, jaké všechny látky se mohou nacházet v různých kupovaných výrobcích a zda jsou prospěšné či nikoli
  • Čtivé i pro laika

Možná vás nenadchnou úplně všechny recepty, jsou určeny pro polskou kuchyni, která má trochu jiná specifika a chutě než ta naše. Na druhou stranu, proč nezkusit uvařit něco od sousedů, že?

Tuhle publikaci bych doporučila všem, kdo stojí na začátku cesty ke zdravější stravě a neví kde začít. Je také vhodná pro všechny babičky a dědečky, jejichž vnoučata se rodiče snaží živit zdravě. Možná i leckterý partner zdravě žijící ženy by mohl knize dát šanci.

 

Knihu si můžete koupit např. zde.

 

vaše Ivet