Domácí repelent proti klíšťatům a komárům
Autor příspěvku: Monika Novotná

Domácí repelent proti klíšťatům a komárům

Nastává čas, kdy na nás začíná útočit různá havěť. Celkem dost řeším složení různých kosmetických přípravků, a proto se čím dál tím víc přikláním k radám našich babiček a domácí výrobě. Proto jsem se také pustila do sběru informací, jak si vyrobit vlastní repelent proti klíšťatům. Chtěla jsem ale něco univerzálnějšího, co by pomohlo i proti komárům a z toho vznikl tento recept. Otestovala jsem ho na cele rodince minulý víkend, který jsme trávili na lukách a hájích poblíž Děčína. Může to být samozřejmě štěstí, ale veškerá luční a lesní havěť se do nás nezakousla, byť jsem jejich útok zaznamenala. Výhodou také je, že oproti kupovaným repelentům tento neskutečně krásně voní, a tak s jeho aplikací neměl problém ani můj skoro 4 letý synáček, ani manžel. A co si budeme povídat, chlapi veškerých věkových skupin nemají podobné „pičifuky“ zrovna v oblibě ;)

Budu testovat přes léto a pokud to vyzkoušíte taky, dejte vědět, zda se i vám nepopulární hmyz vyhnul.

 

Suroviny:

(na cca 100 ml)

cca 100 ml pramenité nebo filtrované vody

2 větvičky čerstvé rozmarýny

2 lžičky hřebíčku

50 ml lihu (koupíte v lékárně), na recept vám bude stačit max 25 ml

5 kapek esenciálního levandulového oleje

100 ml sprejovka (koupíte na internetu, některých lékárnách nebo v domácích potřebách)

 

Postup:

Den 1 – Vodu nalijte do hrnce, přidejte rozmarýnu a přiveďte k varu. Pak odstavte, přidejte asi 10 hřebíčků a nechte vychladnout. Následně přiklopte pokličkou a nechte louhovat do druhého dne. Týž den si do skleničky vlijte 25 ml lihu, přidejte zbylý hřebíček, skleničku uzavřete a nechejte do druhého dne macerovat v temnu.

Den 2 – Odvar z rozmarýny a hřebíčku slijte přes sítko a nalijte do sprejovky (bude to cca 90 ml). Injekční stříkačkou odeberte 10 ml tinktury z hřebíčku a dejte do sprejovky. Nakonec přidejte 5 kapek esenciálního levandulového oleje. Vše pořádně protřepejte. Jelikož repelent obsahuje alkohol, doporučuji vyzkoušet nejprve na malém kousku kůže, jestli vás repelent nebude dráždit.

Skladujte ideálně v lednici nebo na chladném místě. Repelent vám vydrží asi 1,5 měsíce.

Zbylý líh můžete využít na výrobu repelentu, až ten první dopotřebujete.