Veselé Vánoce – hlavně v klidu
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Veselé Vánoce – hlavně v klidu

Těžko říct, čím to je, že v dnešní době jsou Vánoce spíše symbolem shonu, stresu a nervozity, než klidu, míru, lásky a radosti. Nebo to má možná každý jinak, podle toho, jak moc se nechá tím bláznovstvím pohltit. Rohodla jsem se pro vás sepsat pár tipů, které je dobré mít v prosinci na paměti, abyste se z toho „tzv. nezbláznili“.

 

Plánování

Máte před sebou v prosinci spoustu úkolů, např.  zařizování Mikuláše a Ježíška pro celou rodinu, předvánoční úklid, pečení cukroví, firmní večírky, dohánění restů a podobně, a nechcete se některé z těchto činnosti vzdát? Pak je nutná dobrá organizace a systematičnost. Vždy než se do něčeho pustíte, promyslete si, co vlastně děláte, proč a jaký má být výsledek. Sepište si to a odšktrávejte. Například u pečení cukroví je třeba stanovit si reálné cíle, udělat si plán, jasný nákupní seznam a nepodléhat nutkání udělat ještě o jeden druh více, než máte v plánu. Stejně tak je to s pořizováním dárků. Máte dvě možnosti. buď vše naklikáte online a vše si necháte poslat až domů, nebo si najdete čas a vydáte se do obchodů, protože je vždy příjemnější si dárky prohlédnout naživo a osahat. Vždy je ale třeba mít na paměti dvě věci – začít včas! (i internetové obchody někdy nejsou schopny 14 dní doručit vaši zásilku – vím o čem mluvím – tak objednávejte s rezervou) a mít jasný seznam toho, co chcete pořizovat.

K dobré organizaci patří ještě jedna důležitá věc – umění delegovat. Některé věci přece nemusíte dělat sami.

 

Minimalismus

Některé věci nemusíte dělat vůbec!

Minimalismus je mému srdci velmi blízký. Navzdory mým velkým plánům a ambicím jsem se s příchodem potomstva musela naučit vybírat to, co je opravdu důležité a co prostě počká, nebo se dělat nebude. Vřele doporučuji. Pokud máte dlouhý seznam úkolů viz první bod, pěkně si sedněte a škrtejte. I v jednotlivých dílčích seznamech škrtejte. Opravdu se vám chce dělat 3x 24 maličkých dárečků do adventního kalendáře, nebo některý den čekání na Ježíška ukrátíte ovocem, pytlíčkem čaje, figurkou na stromeček nebo superkvalitní čokoládou (pozor: k nákupu pseudočokoládových adventních kalendářů nenebádám, ale přiznejme si to, taky jsme je měli =). A opravdu chcete pro každého člena 1 velký dárek a spoustu maličkých? A co třeba limit 2 – 3 dárky pro každého? A co finanční strop na dárky? O tom, že na dárky NIKDY není dobré si půjčovat snad psát nemusím :-) A kolik toho cukroví budete dělat? A kolik toho reálně sníte? Vážne je třeba dělat tak veliký nákup? Nevyhodíte zase půlku jídla po Vánocích do popelnice? A záclony je možné stejně dobré vyprat v listopadu nebo v lednu, víte to, že?

Pokračovat bych mohla donekonečna, ale už se pomalu dostávám k dalšímu bodu.

 

Zastavení

Pokud ještě vnímáte střídání ročních období, tak jistě s přelomem listopadu a nástupem prosince cítíte jistou únavu, zpomalení. Jak se zkracují dny, stromům padá listí, některá zvířata spí, jen člověk, místo aby se připravoval na zimu a šetřil energií, by se pořád hodil (ano, sám sebe). Já už několik let touto dobou cítím potřebu zpomalit, zastavit se, rozjímat (ale ne plánovat, hodnotit). Sednout si, uvařit si čaj a dívat se z okna. I ty podzimní mlhy mám ráda. I punč na trzích. Koledy … Užívat si ten vnitřní klid, který mám, díky tomu, že jsem se rozhodla nehonit se, nestresovat a dělat jen to, z čeho budu mít radost a co jsem reálně schopná zvládnout. Ano, ráda bych se viděla se všemi blízkými přáteli, ale jelikož spousta z nich žije úplně někde jinde než já, jsem smířená s tím, že se uvidíme jindy. Nebo si zavoláme. 

 

Když je nejhůř

Možná máte k vnitřnímu klidu daleko a opravdu cítíte stres, nervozitu, úzkosti… Pak můžete vyzkoušet následující bylinky.

Mučenka je úžasná bylinka, která vám pomůže zvládat strachy a úzkosti.

Indický ženšen, vitánie, vám nejen dodá energii, ale pomůže i s problémy s usínáním.

Meduňka uklidňuje. 

Vacha, máta nebo puškvorec pomáhají zažívání.

Rakytník podporuje imunitu.

Zázvor a skořice zahřívají.

Heřmánek se hodí skoro na všechno.

 

A když si do aromalampičky nakapate 5 kapek pomerančového a 4 kapky borovicového éterického oleje, bude se vám nejen dobře dýchat, ale také se budete cítit klidní, veselí a optimističtí.

 

Krásné Vánoce! <3

Ivet