Jablka a jak je využít v kuchyni
Autor příspěvku: Monika Novotná

Jablka a jak je využít v kuchyni

Jedna věc je na tomto složitém období dobrá. Otevírá se cesta mezi lokálními producenty a spotřebiteli. Řada z nich dnes bojuje s náročnou finanční situací. Místo uskladnění svých výpěstků ve skladech, kdy jejich chlazení je pro ně značně nákladné, a díky stlačení výkupních cen obchodními řetězci, dávají přednost prodeji místním spotřebitelům. Česká agrární komora a především Zemědělský svaz ČR podporují prostřednictvím mapy pěstitelů české producenty. Na mapě si tedy můžete najít místa, kde prodávají ovoce a zeleninu ze dvora, a nebo nabízí samosběr. Najdete na ní i producenty masa, mléka, pekařských výrobků a další.

Teď je mimo jiného i sezóna jablek. Pokud nemáte domácí jablka, mrkněte na mapu a zajeďte si pro česká jablka přímo k pěstiteli, ať jich máte dostatek na zimu. Budou i za rozumnou cenu.

Uskladnit je můžete v chladném sklepě nebo si vyberte z mnoha způsobů jejich využití:

  • Slupky oloupejte, usušte (v sušičce na ovoce, troubě, na peci, při pokojové teplotě) a rozemelte na prášek (v mixéru, mlýnku na kávu, hmoždíři). Získáte zdravé sladidlo plné vlákniny, které můžete využít do pečení, do kaší nebo jogurtu.
  • Ze slupek (i jadřinců) si udělejte skvělý ovocný čaj, který nepotřebuje sladit.
  • Jablka nastrouhejte, zakápněte citronovou šťávou, která zpomalí jejich oxidaci a zavařte. Až se Zima zeptá, vyndáte sklenici a ušetříte tak čas, když budete péct štrůdl.
  • Jablka nakrájejte na kostky a poduste pod pokličkou. Můžete přidat skořici, hřebíček, badyán. Ještě horká je plňte do sklenic, zavřete, otočte vzhůru nohama a nechte vychladnout. Takový polotovar v zimě jako když najdete.
  • Rozvařená jablka rozmixujte a naplňte stejně jako výše do sklenic. Budete mít skvělé jablečné přesnídávky, které můžete použít do pečení (zvláční a osladí těsto), nebo s ní nahraďte v pečení vejce (v kombinaci s jedlou sodou a octem) a nebo snězte jen tak na svačinu.
  • Jablečné pyré můžete udělat i ze syrových jablek, která rozmixujete i se slupkou a trochou citronu ve vysokorychlostním mixéru. Můžete tak použít čerstvé, které si oproti vařenému udrží řadu vitamínů a enzymů a nebo ho zamrazte.
  • Z pyré vytvořte na pečícím papíru tenkou placku a nechte usušit při nízké teplotě v sušičce nebo troubě na tzv. „ovocné kůže“ nebo „ruličky“. Až bude placka nelepivá (nesmí se ovšem lámat), stáhněte ji z papíru, nakrájejte na proužky, které srolujte do ruličky. Ve sklenici ve tmě vydrží i několik týdnů, ale stejně si myslím, že se dřív sní.
  • Teplé jablečné pyré smíchejte s pudingovým práškem a máte skvělý pudingový dort.
  • Jablka nakrájejte na plátky a usušte na křížaly.
  • Odvezte je do moštárny nebo si je odšťavněte na mošt sami. Jen mějte na paměti, že mošt je koncentrovaná jablečná šťáva bez vlákniny, takže vám slušně zamává s krevním cukrem a fruktóza (ovocný cukr) se odbourává v játrech! Takže tady platí o to víc, dobrého pomálu.
  • Z jablek je také skvělý calvados. Vyrobí vám ho některá z palíren. Pokud chcete mít jistotu, že na calvadost byla použita právě ta vaše jablka, vybírejte mezi těmi menšími palírnami. Calvados pak můžete nabídnout návštěvě jako digestiv nebo ho využijte pro výrobu vlastních bylinných tinktůr.

Jablka jsou úžasné ovoce a jejich využití je obrovské. Nepropásněte možnost koupit si ta česká a podpořte místní pěstitele. 
Krásné babí Léto přeje Monika