Cukrovka není nemocí z cukrovinek
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Cukrovka není nemocí z cukrovinek

Cukrovka je onemocnění diagnostikované u 15 % naší dospělé populace. Toto číslo stále roste a už zdaleka neplatí, že cukrovka je nemocí seniorů nebo těch, kdo mlsají sladkosti.

 

Rozeznáváme dva základní druhy cukrovky, cukrovku prvního a druhého typu. V dnešním článku se podíváme na rozdíly v těchto dvou typech, na jejich příčiny a zdravotní rizika. Příště se dozvíte jak cukrovku poznáte a jak jí předcházet.

 

Cukrovka 1. typu

(nazývaná též diabetes mellitus 1. typu, DM1)

 

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které propuká zpravidla v dětství, nejčastěji se objevuje na začátku puberty. Výjimkou ale není ani diagnóza v pozdějším věku. DM1 spočívá v tom, že tělo samo sobě ničí beta-buňky slinivky břišní, které jsou nezbytné pro produkci inzulinu, hormonu, který pomáhá zabudovávat cukr z krve do buněk. Pacienti tak mají vysokou hladinu cukru (konkrétně glukózy) v krvi a k její korekci musí doživotně užívat inzulin.

 

Tento druh cukrovky může být vyvolán neadekvátní odpovědí těla na nějaký imunitní podnět, například virózu, angínu, ale i štípnutí komárem. Určitou roli hraje i genetická predispozice, nadměrná konzumace kravského mléka, působení léků nebo volných radikálů. DM1 tedy nevznikne na základě našeho nevhodného jídelníčku.

 

Cukrovka 2. typu

(diabetes mellitus 2, DM2)

Na rozdíl od DM1, tento typ cukrovky není způsobený ničím jiným, než naším životním stylem, nedostatkem pohybu, špatnou a nepravidelnou stravou (polotovary, sladkosti, smažené potraviny, umělá dochucovadla, …) a stresem. Skoro každý druhý senior nad 70 let je cukrovkář, DM2 se nevyhýbá ani dospělým a dětem.

 

Při DM2 tělo vytvoří inzulinu dostatek, ale buňky těla jsou vůči němu rezistentní (nereagují na něj) a tak i tento pacient bude mít bez léčby vysokou hladinu cukru v krvi (tzv. hyperglykémii). Tato vysoká hladina cukru bude dále stimulovat slinivku k další a další tvorbě inzulinu a pomalu se tak vyčerpává a ničí.

 

 

Diabetes druhého typu lze kompenzovat pouze úpravou životosprávy. Největším rizikem pro pacienty je, že tato nemoc zpočátku nebolí a pacienti raději polykají léky, než aby změnili svůj životní styl.

 

Zdravotní komplikace u DM1 a DM2

Riziko vzniku komplikací u obou druhů cukrovky vychází z toho, jak je tělo schopné naložit s glukózou. Vyrovnaná hladina glukózy a hyperglykémie pod kontrolou hrají zásadní roli v prevenci vzniku následujících komplikací:

  • Ateroskleróza, projevující se postupným omezováním průchodnosti cév. Ateroskleróza může vyvolat infarkt nebo mrtvičku a má na svědomí téměř 50 % úmrtí diabetiků.
  • Diabetická retinopatie představuje poškození cév sítnice a je hlavní příčinou slepoty. Diabetici jsou též velmi náchylní ke vzniku šedého zákalu.
  • Diabetická neuropatie znamená, že pacient postupně ztrácí citlivost periferních nervů, které mohou způsobovat bolestivé brnění, necitlivost nebo spalující bolest.
  • Diabetická nefropatie, čili poškození ledvin, vede k tomu, že pacienti musejí docházet na dialýzu, případně potřebují transplantovat ledvinu.
  • Špatné hojení ran a diabetická noha značí, že končetiny jsou nedostatečně prokrveny a může dojít k jejich odumírání. Diabetická noha stojí za 70 % všech amputací dolních končetin v ČR, a postihuje 10 % diagnostikovaných diabetiků.
  • oslabení imunity dochází dlouho před tím, než je DM diagnostikován. Nejčastějšími projevy jsou vaginální nebo kožní kvasinky, a různé infekce.
  • Deprese a kognitivní obtíže mohou začít dlouhou dobu před diagnózou DM.
  • Erektilní dysfunkce.

 

Těhotenská cukrovka

(gestační diabetes, GDM)

Zhruba 17 % těhotných má během rutinní kontroly v druhém trimestru těhotenství diagnostikovánu těhotenskou cukrovku. Jednou diagnostikovaná pacientka je doživotně vedená jako potenciální diabetička, jelikož právě GDM je jednou z možných příčin DM2. Dobrá zpráva je, že po porodu většinou sama vymizí.

 

Těhotenská cukrovka se projeví u žen, které pro ni mají predispozici vlivem těhotenských hormonů. Je třeba přihlédnout i k rizikovým faktorům jako je věk, DM2 v rodině, obezita a vysoký krevní tlak.

 

Nebezpečí této cukrovky ovlivňuje matku i plod, nejen tím, že hrozí nadměrná porodní váha novorozence (nad 4 kg) a tím možná porodní zranění, ale u maminky riziko vysokého krevního tlaku, preeklampsie, předčasný porod nebo porod císařským řezem kvůli velikosti novorozence. Miminko je ohroženo hypoglykémií, poruchami dýchání a sklonem k obezitě nebo DM2.