Jak se správně připravit na těhotenství
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Jak se správně připravit na těhotenství

Bez problémů otěhotnět, užít si krásných devět měsíců čekání na miminko a pak se jen radovat a užívat si ho. Kdo by si tohle nepřál? Těhotenství a mateřství jsou zlomové okamžiky v životě každé ženy a je dobré se na ně připravit. Nejen materiálně, duševně, duchovně, ale i fyzicky. A tím nemyslím cvičení pro budoucí maminky, ale výživu. Jen ve zdravém těle je zdravý duch. A jen v pročištěném a dobře vyživeném těle se bude dobře vyvíjet miminko. 

Význam stravy

Úprava životního stylu několik měsíců před otěhotněním je klíčová. Pouze silné a  dobře vyživené tělo, kterému nechybí bílkoviny, zdravé tuky, přiměřeně sacharidů a hlavně všechny vitamíny, minerály a antioxidanty je ochotné se dělit s „malým nájemníkem“. Ve chvíli, kdy tělo cítí, že má nedostatek, v pudu sebezáchovy nebude riskovat a živit nikoho dalšího. 

Tělo není potřeba jen dobře živit, ale také ho před otěhotněním důkladně pročistit. V dnešní době se jen velmi těžko vyhneme toxinům z ovzduší, kosmetiky, úklidových prostředků, potravin, … Všechny tyhle věci nás oslabují a snižují naše šance zdárně otěhotnět nebo miminko donosit. Nehledě na to, že některé škodliviny se můžou dostat přes placentu až k miminku. 

Životosprávou v těhotenství stavíme základy pro budoucí zdraví potomka. Mnohé studie ukazují, že špatná životospráva během těhotenství zakládá dispozice k některým onemocněním, např. kardiovaskulárním, nebo k cukrovce. U takového člověka, i kdyby se celý život stravoval sebezdravěji, velmi pravděpodobně takové onemocnění může propuknout. 

Dostatek všech živin je důležitý i pro maminku. Těhotenství a následné kojení, spolu s nedostatkem spánku i času pro sebe je opravdu náročné období. Velmi často dochází k vyčerpání zásob některých minerálů i k větší potřebně vitamínů. Když se na tohle období dostatečně nepřipravíme, budou nám chybět. To pak vede nejen k lámavým vlasům a nehtům, ale může souviset i s poporodními depresemi nebo problémy se štítnou žlázou. 

Před otěhotněním

Těhotenství je vhodné plánovat, abyste se na něj mohli dobře připravit. Vy i váš partner! Oba byste si měli dopřát 3 – 6měsíční program, jehož cílem je se pročistit a vyživit. Doporučuji začít alespoň 6týdenní detoxikací. Tipy a pravidla najdete například zde. Je samozřejmostí, že během tohoto období vynecháte alkohol, cigarety a ideálně i kávu. To, že kouření marihuany snižuje libido i reprodukční schopnost asi nemusím připomínat. Kouření cigaret urychluje stárnutí, včetně stárnutí vajíček, způsobuje dřívější nástup menopauzy a také zvyšuje riziko potratů. Alkohol snižuje šanci k početí a konzumovaný během těhotenství (zejména v prvním trimestru) velmi negativně ovlivňuje vývoj plodu. 

Upozornění: Nikdy se nedetoxikujte ani nepročišťujte, pokud už jste těhotná!  Tím byste mohla ublížit sobě i miminku. O vhodnosti detoxikace je také dobré poradit se s odborníkem pokud berete léky nebo máte zdravotní problémy.

Po očistě se zaměřte na vyživení těla. Očištěné tělo (konkrétně střeva) pak totiž lépe vstřebávají živiny ze stravy. 

Připomeňme si základní pravidla racionální výživy (platné v době kdy se chystáte otěhotnět, i když už miminko čekáte). Denně chceme sníst aspoň 5 – 8 porcí zeleniny (může být vařená i syrová) a 2 porce ovoce. Celkově by ovoce a zelenina měly tvořit zhruba polovinu toho, co jíme. 

Zhruba čtvrtina připadá na bílkoviny, libové maso, ideálně z prověřené farmy, ryby, kombinace luštěnin a obilovin, tofu, vajíčka, zakysané mléčné výrobky, to všechno spadá do kategorie bílkovin. Dopřejte si proto alespoň jednou týdně den bez masa. 

Další čtvrtina připadá na polysacharidy, tedy celozrnné obiloviny, případně brambory (ideálně vařené ve slupce, kvůli nižšímu glykemickému indexu a zachování více živin). Sladké pečivo, snídaňové cereálie, ani výrobky z bílé mouky nejsou vhodné, protože neobsahují skoro žádné živiny, vlákninu a naopak jsou plné cukrů nebo prázdných kalorií. Croissant je zkrátka pamlsek, nikoli vhodná snídaně. 

Vedle pitného režimu (ideálně 8 sklenic filtrované vody denně) nesmíme zapomínat ani na zdravé tuky. Za studena lisované oleje, semínka, oříšky, avokádo – tady všude najdeme nenasycené mastné kyseliny, které naše tělo potřebuje.  

Racionální strava je prvním předpokladem k dobře vyživenému tělu. Jelikož se připravujete na početí, je třeba zdůraznit roli vitamínu B9 – kyseliny listové, folátu. Tenhle vitamín, nacházející se hlavně v zelené listové zelenině, je nezbytný ke správnému dělení buněk a replikaci DNA, roli hraje i v krvetvorbě. Nejdůležitější je během prvních 3 týdnů po početí. Jenomže v téhle době ještě není možné těhotenství určit, proto se doporučuje kyselinu listovou užívat ve formě doplňku už ve chvíli, kdy se o miminko snažíte. Ve formě doplňku proto, že tělo je v téhle podobě schopné folát lépe využít.

Když se nedaří

Na začátku si připomeňme důvody, proč se otěhotnění nemusí podařit. První může být nedoživený organismus, nadváha nebo podváha (máte-li pod 17 % tělesného tuku, nejlepší co můžete udělat pro zdárné otěhotnění je nějaký přibrat, máte-li nad 30 %, chcete se nějakého zbavit), vyšší věk, nepřítomnost ovulace či styk mimo plodné dny. Velkou roli hraje také kouření, aktivní, ale i pasívní. Další faktory jsou oslabená imunita, alergie a potravinové intolerance, endometrióza, kandida, chlamydie nebo např. onemocněné štítné žlázy. 

Ve chvíli, kdy nemůžete otěhotnět je víc než kdy jindy vhodný čas na úpravu životosprávy. Detoxikace je první, co by vás mělo napadnout. Nepřemýšlejte ale jen o svém těle, všímejte si i toho, kde se cítíte dobře nebo špatně a pátrejte po tom proč. Možná vás dráždí suchý vzduch a chemikálie uvolňující se z nového koberce u vás v kanceláři. To všechno hraje roli. 

Ve chvíli, kdy máte tělo pročištěné, je třeba doživit. Platí pro vás stejná pravidla racionální výživy jako v prekoncepční péči, navíc je třeba opravdu dát důraz na vyřazení škodlivin. 

Je prokázáno, že hydrogenované, ztužené nebo rafinované oleje snižují plodnost. V prvotní podobě je najdete v obchodech v plastových lahvích jako slunečnicový nebo řepkový olej (rafinované oleje), pak ve většině sušenek, některých méně kvalitních čokoládách, v cukrářských polevách, zmrzlinách, sušenkách, některých dortech, margarínech, snídaňových cereáliích, kupovaném pečivu, všech výrobcích z kupovaného listového těsta, pizze a smažených či předsmažených pokrmech. Tyhle tuky v těle vytvářejí zánět, oslabují ho a zatěžují, a to nechceme. Místo toho se zaměřte na tuky označené jako omega-9 a omega-3. Omega-9 jsou součástí buněčných membrán a tak naše buňky chrání, například před volnými radikály, omega-3 jsou protizánětlivé, antioxidační a nesmírně potřebné. Ty první najdete v avokádu, extra panenském olivovém oleji a slunečnicových či dýňových semínkách. Ty druhé jsou v rybách z volných chovů jako losos, sardinky nebo makrela, lněném semínku či oleji. 

Dále vyřaďte všechny další průmyslově vyráběné potraviny, polotovary, ochucovala, dochucovací omáčky, instantní potraviny, uzeniny, jakékoli potraviny obsahující konzervanty, vyhněte se nadměrné spotřebě kravského mléka a výrobků z bílé mouky, cukrům i glukózo-fruktózovému sirupu a umělým sladidlům, všemu kde jsou éčka. Důležité je číst etikety na potravinách.

Místo toho jezte denně alespoň 8 porcí zeleniny a 2 porce ovoce denně (obecně se doporučuje 5 dohromady za den, ale my se snažíme vytvořit nový život, tak je třeba přidat). Zkuste už během dne vybírat takové druhy, abyste snědli duhu. To může například vypadat tak, že si k snídani uděláte smoothie z baby špenátu s banánem, jablkem, kustovnicí, mandlovým mlékem a lněným a dýňovým semínkem. Na svačinu si nakrájíte kousky mrkve a pár mandlí, kešu a para ořechů. K obědu plátek krůtího masa s kaší z květáku, ozdobíte čerstvou listovou petrželkou, nebo na kolečka nakrájenou červenou cibulí. Odpolední svačina může být bílý jogurt s borůvkami a černým rybízem (nezapomeňte si v létě udělat zásobu do mrazáku) a k večeři si dáte salát z černé čočky s červenou řepu, žlutou paprikou, listovou petrželí a  vlašskými ořechy. 

Tím, že budete jíst dostatek zeleniny a ovoce přirozeně zvýšíte příjem antioxidantů, které naše tělo velmi potřebuje. Nezapomeňte ani na pár ořechů každý den. 

V případě, že se pokoušíte o potomka déle než 6 měsíců, je dobré poradit se o dalším postupu s vaším gynekologem. Můžete také navštívit poradnu kvalifikovaného naturopata, který vám na míru podle vaší anamnézy doporučí  úpravu životosprávy, vhodné vitamíny či minerály, případně další funkční potraviny. Může vám udělat i test potravinových intolerancí nebo kompletní hormonální panel během celého menstruačního cyklu.

 

Pokračovat budeme stravou pro budoucí a kojící maminky.

 

Článek byl publikován v časopise Meduňka. Autorka Ing. Iveta Kulhánková