Candida – zákeřná kvasinka
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Candida – zákeřná kvasinka

Pokud jste žena, a máte přemnoženou kvasinku, můžete například trpět na opakované výtoky. Pokud jste žena nebo muž a jste trvale unavení, máte pocit, že vám to špatně myslí, trpíte nadýmáním, plynatostí, stolice nepříjemně zapáchá, máte průjmy nebo zácpy, svědí vás kůže, chytne se vás každá chřipka, trpíte výkyvy nálad nebo dokonce depresí, tak je pravděpodobné, že za vaše příznaky může právě přemnožená kvasinka candida.

 

V případě, že kvasinka způsobí „nejznámější“ problémy, rozuměj gynekologické obtíže (což může být jak u mužů tak i u žen), tak pacient ve většině případů polkne pár pilulek z lékárny a problém se zaléčí. K tomu aby se obtíže neopakovaly, je ale třeba posílit imunitní systém, jinak se bude problém opakovat. Někdy již do týdne. Když ale jedinec neví, že kvasinkovým přemnožením trpí a únavu, nadýmání či opakovaná nachlazení přikládá něčemu jinému, dochází k postupnému vyčerpávání organismu.

 

Syndrom, kdy se candida ze zažívacího traktu dostane do krevního oběhu a tím následně do celého těla, kde způsobuje výše popsané příznaky, se nazývá systémový kvasinkový syndrom. Zhoršení příznaků může nastat při fyzickém nebo psychickém vyčerpání, změně počasí, nevyvážené stravě s nedostatkem ovoce a zeleniny a naopak nadbytkem sladkostí, průmyslově zpracovaných potravin a sacharidů, alkoholu či kávy, dále pak při zvýšené vlhkosti či zapaření, při oslabení imunitního systému, po požití antibiotik, ale i při pravidelném užívání jakýchkoliv léků či onemocnění zažívacího traktu.

Abychom to upřesnily: kvasinku candidu máme v zažívacím traktu všichni. Přirozeně se tam nalézá jako součást střevní mikroflóry. Problém však nastává při jejím přemnožení. Kvasinka totiž miluje cukr a sladké a dokáže si ho velmi důrazně vyžadovat. Pokud tedy máte zvýšenou chuť na sladké a den bez čokolády či dortíku si nedokážete představit, tak je pravděpodobné, že vám, vašim náladám i tělu vládne právě candida.

Dobré je také se podívat na jazyk a hledat na něm „bílé mapy“. Pokud vám dech voní po chlebu nebo po mléce, tak si kvasinkou můžete být téměř jistí. Tak jako tak, k zaléčení přemnožené kvasinky je vždy třeba celostní přístup.

Kvasinku musíte „vyhladovět“ a imunitní systém posílit. Pokud vám například stačí v létě pouze projít okolo bazénu a už máte obtíže, váš imunitní systém vás nechrání tak, jak by měl.

 

Co se týče stravy, je potřeba úplně vyřadit potraviny s obsahem cukru, veškeré „bílé pečivo“ a dokonce i většinu ovoce s vysokým obsahem cukru. Zde se jedná převážně o tropické ovoce. Zařaďte dostatek zeleniny a kvalitní bílkoviny.

I s komplexními sacharidy musíte nakládat opatrně. Nejlepší je navštívit odborníka, který vám stravu správně nastaví tak, aby jste nutričně nestrádali. To vše je třeba doplnit správnými doplňky, jinak se problémy vrátí. Mezi základní patří například probiotické kultury a také doplňky podporující imunitu.