Strava která léčí II – potraviny pro pro muže

Strava která léčí II – potraviny pro pro muže

článek pro časopis Meduňka, druhý díl.. Kateřina Boesenberg BHSc. ND

Potraviny pro muže

Dýňová semínka

3-4x týdně

Dýňová semínka jsou výborným zdrojem hořčíku, zinku a nenasycených mastných kyselin. Jsou nejznámější pro své léčivé účinky na mužské pohlavní orgány. Podporují celkové zdraví prostaty, jsou vynikající jako prevence i léčba zbytnění prostaty. Zmírňují obtížné močení, které je spojené s jejím zvětšením. Podporují zdravé srdce a také jsou vhodná jako doplněk redukční diety, kde napomáhají snižování tuku v oblasti břicha, se kterým má většina mužů problémy.

 

Para ořechy

1-2 čerstvé ořechy denně

Tyto brazilské ořechy obsahují velké množství minerálních látek a to především vysoké hodnoty hořčíku a selenu. Tyto látky hrají významnou úlohu v prevenci a léčbě rakoviny prostaty, protože dokáží snižovat hodnoty PSA – krevního ukazatele rakoviny prostaty, napomáhají snižovat „špatný“ cholesterol a pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém.

 

Dýně, mrkev, červená paprika a sladké brambory

3-4x týdně

Muži, kteří pravidelně konzumují červenou a oranžovou zeleninu, nemají tak časté potíže s prostatou, netrpí jejím zbytněním či záněty. To je díky tomu, že oranžová a červená zelenina obsahuje karotenoidní antioxidanty, vitamín C a další látky, které reprodukční orgány muže normalizují.  

 

Červené grepy, červené pomeranče a rajčata

3-4x týdně

Červené grepy, červené pomeranče a rajčata obsahují hojné množství látky zvané lykopen. Lykopen je silný antioxidant, nejznámější pro své léčebné účinky při rakovině prostaty. Lykopen ale také pomáhá chránit před nebezpečným UV zářením, které způsobuje předčasné stárnutí pleti a různými kardiovaskulárními chorobami.  

 

Kustovnice, acai, granátové jablko

3-4x týdně

Antioxidanty obsažené v bobulích kustovnice a acai pomáhají regulovat pohlavní zdraví muže, zlepšují sexuální funkci a tvorbu spermií. Kustovnice a acai se tradičně se podávají při mužské neplodnosti nebo problémy s prostatou. Granátové jablko díky svému unikátnímu složení prokazuje léčebné účinky nejen při prevenci zbytnění prostaty a jejích změn, které přirozeně přicházejí se stárnutím organismu, ale má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a vysoký cholesterol a bojuje proti rakovině pohlavních orgánů.  

 

Ústřice a mořské plody

6 ústřic týdně

Ústřice jsou od pradávna považovány za skvělé afrodiziakum a používají se při erektilní dysfunkci a pro podporu správné funkce pohlavních orgánů. Komu nechutnají ústřice, může je zaměnit za jiné mořské plody, například krevety.  

 

Sójové boby a mléko

3-7x týdně

Sójové boby chrání zdraví prostaty snižováním hodnot PSA a tím riziko vzniku rakoviny prostaty. Odborníci doporučují mužům pro celkovou prevenci jednu sklenici sojového mléka denně.  

 

Brokolice a tmavá listová zelenina

5x týdně

Muži, kteří jedí alespoň 5 porcí zeleniny z řádu brutnákovitých týdně,  efektivně bojují proti vzniku kolorektální rakoviny, rakoviny močového měchýře a rakoviny prostaty. Brutnákovitá zelenina také dokáže efektivně modulovat homocystein – aminokyselinu spojovanou s zvýšeným rizikem mrtvice a dalších kardiovaskulárních příhod.   Mnohým chronickým onemocněním a oslabení imunitního systému lze předejít správnou stravou. Tyto přírodní léky jsou všude kolem nás. Zařaďte je i vy do svého jídelníčku a projezte se ke zdraví.

Sdílejte tuto stránku:
Share on FacebookShare on LinkedInPin on Pinterest