Alergie, přecitlivělosti, intolerance
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Alergie, přecitlivělosti, intolerance

Potravinové alergie, přecitlivělosti a intolerance aneb co vaše reakce opravdu znamená

 

Tyto pojmy se dnes používají velmi často a velmi volně, rozdíl mezi nimi však dokáže vysvětlit jen málokdo. Poněvadž všechny tři mohou způsobit nepříjemné příznaky včetně průjmů, zácpy, nadýmání, svědění pokožky, bolestí hlavy, zalehlých uší, depresí či menstruačních obtíží, jsou často nazývány „alergiemi“ a to i přes to, že se o alergii jednat nemusí. Pojďme si tedy vysvětlit, jak to s nimi doopravdy je.

 

Hlavní rozdíl mezi alergií, přecitlivělosti a intolerancí tkví v tom, čím jsou způsobeny. Alergie a přecitlivělosti jsou zprostředkovány naším imunitním systémem. Obojí jsou předrážděnou a odmítavou reakcí imunitního systému na potravinu, což může vyvolat celou řadu zdravotních obtíží. Alergie i přecitlivělosti mají své individuální „specifikace“, které si za chvíli vysvětlíme.

Intolerance je reakce, která není zprostředkována naším imunitním systémem, ale může způsobit velice podobné příznaky jako alergie nebo přecitlivělost.

 

Potravinové alergie

Pravá alergie je reakcí imunitního systému, při které jsou mobilizovány imunoglobuliny E (IgE) jako obranná reakce na potravinu, na kterou naše tělo rozeznává jako cizorodou. Reakce je ve většině případů rychlá, v řádech vteřin až minut (výjimečně hodin). Dochází k rychlému vyplavení ochranných látek, které způsobují většinou extrémní reakci (průjmy, křeče, otoky sliznic, v nejhorších případech anafylaktický šok). Tato reakce odeznívá zhruba po 48 hodinách. Osoba, která trpí pravou alergií se musí těmto potravinám 100% vyvarovat. Tito jedinci u sebe často nosí EpiPen k rychlé první pomoci v případě nevědomého pozření potraviny. Pravé potravinové alergie nejčastěji bývají na mléčnou bílkovinu kasein, ořechy, citrusy, mořské plody, vejce a lepek.

Existují však i případy, kdy lidé trpí na IgE reakci na některé potraviny, aniž by o tom věděli. Mají vleklé zdravotní obtíže, nejčastěji silné ekzematické projevy pokožky, ale mohou trpět i chronickou únavou, obtížemi se štítnou žlázou, gynekologickými obtížemi a celou řadu další příznaků, které by si s alergií nikdo logicky nespojil.

 

Potravinové přecitlivělosti

Potravinová přecitlivělost (často a nesprávně nazývaná „alergie“) je taktéž reakcí imunitního systému. Stimulované obranné látky organismu jsou imunoglobuliny G (IgG). Tato reakce může být z určitého pohledu pokládána za daleko zákeřnější než pravá alergie. To je proto, že způsobuje tak širokou škálu zdravotních obtíží, že je takřka nemožné ji bez krevního testu diagnostikovat. Dalším problémem je nejen nenápadný nástup obtíží, který se může fyzicky projevit až po několika dnech po pozření problematické potraviny, ale i dráždění imunitního systému, které trvá zhruba 24 dní. V praxi to znamená, že můžete sníst ke svačině jablko, které vám do několika dní vyvolá například svědění pokožky, nadýmání nebo gynekologický výtok a tyto obtíže mohou trvat až 4 týdny. Mezitím, pokud si dáte další jablko, tak se obtíže o další 4 týdny prodlouží. A tak to pokračuje dál. Vy si obtíže s jablkem vůbec nespojíte, poněvadž jablka ke svačině jíte běžně. Po nějaké době dochází dlouhodobým drážděním imunitního systému k jeho oslabení a přichází další zdravotní obtíže. Začíná koloběh zažívacích obtíží, únavy, špatného soustředění a nálady, bolestí svalů či kloubů a jiných zdravotních obtíží bez vysvětlitelné příčiny.

Poněvadž většina české lékařské komunity reakce IgG nepokládá za důležité a zavrhuje je (což plyne čistě z neznalosti této problematiky), často se stává, že vám lékař naznačí, že vaše obtíže jsou psychosomatické, což je škoda, poněvadž reakce IgG je řešitelná a to již za 6 týdnů.

 

Intolerance

Intolerance se mohou projevovat velice podobnými příznaky jako potravinové přecitlivělosti. Rozdíl je však v tom, že se nejedná o imunitně zprostředkovanou reakci, ale raději reakci na farmakologickou látku v potravině jako jsou třeba tyraminy, histaminy, salicyláty nebo třeba mléčný cukr – laktózu. Ale opět i zde se mohou projevit jako průjmy, svědění pokožky, migrény, gynekologické obtíže, svědění uší či úplně jiné zdravotní problémy.

 

Příznaky alergií, přecitlivělostí a intolerancí

Bolesti hlavy bolest, migréna (tlak, tepání, bodavá bolest)
Břicho, střeva nevolnost, říhání, nadýmání, zvracení, větry, průjem, zácpa, hlad, žízeň, pocity překyseleného žaludku, bolesti břicha
Deprese apatie, nečinnost, lhostejnost, netečnost, zmatenost, omámenost, pláč, vzlykání, sklíčenost
Imunitní systém infekce, záněty, nízká imunita
Klouby bolest, ztuhlost, otoky, erytém (teplo, zčervenání)
Krk, ústa bolavý, napjatý, oteklý, obtížné polykání, chraplání, kovová nebo špatná chuť, slinění
Kůže svědění (lokální nebo obecné), škrábání, kopřivka, návaly horka, bledost, pocení, zčervenání
Ledviny nízká potřeba močení, bolestivé a obtížné močení, svědění genitálu
Nos kýchání, svědění nosu, výtok, odkapávání z nosu, pocit ucpaného nosu, nepohodlný pocit v dutinách, hromadění hlenu
Obecné příznaky závratě, špatná rovnováha, pocit chladu, návaly horka/chladu, noční pomočování
Oči svědění, pálení, slzení, začervenání, alergické otoky, pocit těžkosti
Plíce, srdce kašel, sípání (těžký/napjatý hrudník), zrychlené dýchání, bolest na prsou, zrychlený puls, bušení srdce, nepravidelné bušení srdce
Stimulace opilý, omámený, hovorný, hyperaktivní, napjatý, neklidný, úzkostlivý, znepokojený, panický, bázlivý, popudlivý, rozzlobený
Svaly svalový třes, trhavost, křeče, svalová slabost
Únava tíha, ospalost, zívání, vyčerpání, snadné usínání
Uši zalehlé uši, svědění, zvonění a pískání v uších, bolest, ztráta sluchu, citlivost na hluk
Vidění rozmazané, změny ve vidění, dvojité vidění, ztráta vidění

 

 

Jak zjistím, zda mám alergii, přecitlivělost nebo intoleranci a co s tím mohu udělat?

Alergie se dnes běžně testují krevním odběrem nebo kožním testováním u lékaře. Pokud se prokáže pravá alergie, je potřeba tyto potraviny z jídelníčku vyřadit.

Přecitlivělosti se také testují krevním testem. Můžete si na webu například zakoupit test zvaný Food Detective, který vyvinula Cambridgeská universita. Jedná se o domácí test, který testuje 60 základním potravin, které se v našem jídelníčku nejčastěji objevují. Případně si můžete nechat udělat rozsáhlejší testy, testující i přes 200 potravin, jejich složek a koření. Tyto testy nabízejí různé kliniky a nemocniční zařízení. Pokud se vám nějaké potraviny prokáží, je třeba je z jídelníčku minimálně na dobu 4-6 týdnů (IgG reakce trvá 24 dní) eliminovat. V tu dobu je nezbytné zaléčit tkáňovou imunitu gastrointestinálního systému, aby se reakce nevrátily. Zde je vhodné spolupracovat s nutričním terapeutem nebo praktikem, který ví jak na to. Bez zaléčení tkáňové imunity se vám totiž zdravotní obtíže pravděpodobně dříve či později vrátí.

Intolerance jsou diagnosticky trošku složitější, zde je lepší s nutričním terapeutem spolupracovat od začátku. Krevní testy ke zjištění intolerancí prozatím neexistují a proto je třeba systematicky postupovat ke zjištění toho, které potraviny vám nedělají dobře a jaké způsobují příznaky. Například salicyláty často způsobují svědění očí a pokožky, tyraminy zase migrény. Kvalifikovaný praktik vás provede specifickým stravovacím režimem a pomůže eliminovat příznaky, které vám potraviny způsobují. I zde je třeba pracovat s tkáňovou imunitou střevní stěny a imunitním systémem.

 

Pokud předpokládáte, že za vašimi zdravotními problémy mohou stát některé potraviny, nenechte se odradit. Vaše zdravotní problémy nemusí být trvalé. Hledejte kvalifikované praktiky, kteří dokáží odpovědět na vaše dotazy a nabídnou vám adekvátní péči.