Diagnóza a prevence cukrovky
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Diagnóza a prevence cukrovky

O rizicích spojených s cukrovkou jsme psaly v předešlém článku, nyní se pojďme podívat, jak vůbec jejímu vzniku můžeme předejít.

Prevence

V případě cukrovky prvního typu jsou preventivních opatření velmi omezená, patří k nim především dostatečná doba kojení a pomalé a postupné zavádění potravin s obsahem kravského mléka. Jiné způsoby, jak předejít jejímu vzniku zatím známy nejsou. Ale úpravou životosprávy lze předejít rozvoji různých zdravotních komplikací, které s ní souvisejí, což je také velmi důležité.

U cukrovky druhého typu je to přesně naopak, tam se jejímu vzniku a rozvoji můžeme vyhnout velmi snadno, ale musíme mít alespoň trochu sebekázně. Není nijak překvapivé, že tři nejdůležitější faktory v prevenci jsou zdravá strava, dostatek pohybu a přiměřená hmotnost. Neméně důležitý je i pravidelný a kvalitní spánek.

Ani úprava jídelníčku není žádná věda, pokud se chcete vyhnout cukrovce, vyhýbejte se všem možným polotovarům (instantní potraviny, uzeniny a klobásy, sladkosti, snídaňové cereálie, kupované šťávy, …), potravinám, které obsahují umělá dochucovadla (jako glutamát), nebo sladidla (jako aspartát) a transmastným kyselinám, které jsou také zpravidla ve většině polotovarů a ztužených tucích. Když tyto nezdravé tuky nahradíte těmi zdravými nenasycenými (olivový a lněný olej, různá semínka a ořechy), riziko že se u vás vyvine diabetes se snižuje až o 40 %. Maximálně omezte také lepek a potraviny s obsahem kravského mléka (ty nejsou zdravé pro nikoho).

Naopak si dopřávejte maximum zeleniny – čerstvé i vařené, ovoce (toho ne až tolik jako zeleniny, přeci jen obsahuje hodně cukru, který stimuluje slinivku k produkci inzulinu, což není ve velké míře žádoucí), komplexní sacharidy (jako celozrnné potraviny či luštěniny) a potraviny s nízkým glykemickým indexem. Příklady potravin rozdělených podle hodnoty glykemického indexu najdete například zde.

Jak poznám, že jsem na scetsí?

Existuje několik diagnostických testů, které si můžete udělat doma, a které vám ukáží, že vás cukrovka ohrožuje víc než byste chtěli.

Například pokud máte metabolický syndrom, máte pětkrát větší riziko diabetu než zbytek populace. Metabolický syndrom (anglicky syndrom x) je soubor rizikových faktorů, které mj. souvisejí právě s inzulinovou rezistencí.

Příznaky metabolického syndromu jsou:

  • Nadváha či obezita abdominálního typu
  • Obvod v pase nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů
  • Hypertenze nad 140/90 mm Hg
  • Glykémie nalačno mezi 5,6 – 6,9 mmmol/l
  • HDL cholesterol u žen pod 1,3 mmol/l a muži pod 1 mmol/l
  • Triglyceridy nad 1,7 mmol/l

Přítomnost 3 z těchto znaků znamená, že máte metabolický snydrom a je nejvyšší čas na sobě začít pracovat.

 

Mezi další samostatná rizika patří věk nad 64 let, BMI nad 25, obvodu pasu nad 94 cm u mužů a 80 cm u žen, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a triglyceridy, pohyb méně než 30 minut 3x týdně, snížené libido nebo erekrylní disfunkce, u žen těhotenská cukrovka.

Jestliže jste si řekli ANO alespoň dvakrát, je na čase nechat si změřit krevní cukr u vašeho praktického lékaře. Je možné, že vám diagnostikuje prediabetes, což je předstupeň před vzniku diabetu. Znamená, že vaše buňky už nejsou tolik citlivé na inzulin. Při krevním odběru vám pravděpodobně vyjde jedna z těchto hodnot: zvýšený hemoglobin HbA1c nad 38 – 47 mmol/mol, glykémie nalačno mezi 5,6 – 6,9 mmol/mol a nebo porušená glukózová tolerance podle křivky GITT.

Prediabetes se dá zvrátit úpravou životosprávy a pomůže vám i 10denní detox Marka Hymana, který si představíme v dalším článku.

Diagnóza: Cukrovka

Míváte zamlžené vidění spojené s bolestmi hlavy, různá svědění, neobvyklou žízeň, chodíte často na malou, jste unavení, ospalí, zlobí vás kožní infekce, pomalu se hojící rány nebo mravenčení v nohou? Mějte se na pozoru, to jsou totiž typické příznaky cukrovky druhého typu. Diabetes prvního typu se projevuje zvýšenou podrážděností, častým močením, abnormální žízní, zvracením, slabostí, hubnutím, silným pocitem hladu a rozmazaným viděním. Máte-li jakékoli z těchto příznaků, vyhledejte svého praktického lékaře a nechte si udělat kontrolní vyšetření.

 

A nebojte se, i v téhle chvíli ještě není vše ztraceno.