Přírodní kartáček Yoni – recenze
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Přírodní kartáček Yoni – recenze

Stresuje mě množství plastu v mojí domácnosti, takže mě vždy potěší, když objevím nějakou přírodní alternativu. A když za mnou přijde sama, jako tenhle kartáček, mám radost ještě větší.

 

Přírodní kartáček na zuby je vlastně větvička ze stromu salvadory perské, což je strom rostoucí převážně v Africe a na Blízkém východě. Jako kartáček na zuby se používá od pradávna, nejspíš právě díky němu mají Afričané tak krásně bílé zuby. Větvička obsahuje různé silice, fluorid, antiseptické a svíravé látky, je také přirozeně abrazivní. Existuje řada studií o prospěšnosti tohoto kartáčku, mezi benefity, o kterých studie píší, patří například bělejší zuby, snížení bolestivosti zubů a zápachu z úst. Uvádí se, že kartáček pomáhá likvidovat bakterie, stimulovat chuťové pohárky a tím zvyšuje vnímání chutí obecně, posiluje dásně, omezuje krvácení a je účinný v prevenci paradontózy, pomáhá údajně zastavit již vzniklé kazy. Podrobněji si o příznivých účincích můžete přečíst na webu prodejce.

 

Jak dopadl kartáček v mojí koupelně?

Myslím, že se tam na chvíli zabydlí, protože čištění zubů s ním mě dost baví a řekla bych, že jsem pečlivější než s běžným kartáčkem. Dobře se drží a tak nějak mě motivuje (buď kartáček, nebo moje zvědavost) si s ním zuby pořád čistit.

 

Používá se příjemně, příprava pro čištění je snadná – návod najdete tady. Větvička po prvním seříznutí vydržela asi týden, myslím, že kdybych byla míň důrazná, vydržela by déle. Životnost kartáčku odhaduji aspoň na dva měsíce, což při ceně 69 Kč/kus je parádní. Když bych nahradila svoje Curaproxy a bio zubní pasty tímhle klacíkem, ušetřím ročně skoro tisícku za dvoučlennou domácnost.

 

Těší mě, opravdu hodně, že nebudu muset pořizovat pastu a vytvářet tak ještě další odpad, ale mezizubní kartáček tahle větvička nenahradí. Nemyslím si ani, že by byla vhodná pro ty, kdo nosí rovnátka. Na čištění těch vyndavacích plastových je ovšem super, stejně tak bych řekla, že dobře čistí zuby zafixované dlouhodobě drátkem.

 

Jestli mě zbaví počínajícího kazu zjistím při další návštěvě zubaře. Dám vám vědět.

 

Abych byla objektivní, musím se přiznat, že jsem si doteď nezvykla na chuť silic, která mi dost připomíná křen. To bude jeden z kritických bodů, které rozhodnou o tom, zda kartáček budu nebo nebudu používat i v budoucnu.

 

Co se mi líbí

  • velmi ekologický, až na plastový obal nevytváří žádný odpad
  • příjemně se používá
  • příznivá cena
  • bělejší zuby již po týdnu
  • čištění je zábavnější
  • je šetrný k dásním a dobře čistí zuby
  • nehrozí, že si pokecáte tričko pastou nebo budete mít poprskané zrcadlo

 

Co mi nesedne

  • křenová chuť
  • čištění zubů trvá déle než s obyčejným kartáčkem
  • kartáček je po použití třeba dávat do plastového sáčku, který za chvíli nevypadá moc vábně

 

Kartáček určitě stojí za zkoušku. Koupit si ho můžete u našeho partnera zde.

 

Ivet