Zásadně zásadité smoothie
Autor příspěvku: Monika Novotná

Zásadně zásadité smoothie

Čeká Vás opravdu náročný den? Dopřejte si vydatnou snídani a jako extra bonus si k ní udělejte avokádové smoothie podle našeho receptu. Ten je navíc laděn do zásadita, abychom ta naše těla zatěžovala co nejméně. Skvěle se hodí také jako svačina.   Avokádo je bohaté na minerální látky (draslík, hořčík, fosfor) a vitamíny (K, B3, B5 a také antioxidanty E a C, které chrání buňky před negativním vlivem volných radikálů). Obsahuje také kvalitní rostlinné tuky (např. kyselinu linolovou), které pomáhají snižovat hladinu LDL neboli tzv. „špatného cholesterolu“. Mandlové mléko je skvělou alternativou kravskému mléku. Je vhodné v případě intolerance na mléčný cukr (laktózu) nebo bílkovinu kravského mléka (kasein), jelikož ani jednu z těchto látek neobsahuje. Mandle obsahují z 70% mono-nenasycené tuky, které podobně jako avokádo snižují hladinu LDL. Zároveň obsahují vlákninu, která pomáhá správnému fungování zažívacího traktu. Mandlové mléko si navíc můžete udělat jednoduše doma. Sušené fíky jsou stejně sladké jako celá řada sladkých pochoutek, oproti kterým jsou však mnohem lépe stravitelné. Jsou vysoce alkalické, působí tak k neutralizaci kyselinotvorných potravin. Fíky obsahují hojně vlákninu, a to jak rozpustnou (snižuje hladinu LDL), tak nerozpustnou (zlepšuje funkci střev). Díky fíkům máte déle pocit sytosti.

 

Suroviny:

(2 porce) 1 zralé avokádo 1 sladké jablko 10 kuliček bílého hroznového vína bez pecek 1/2 l mandlového mléka (ideálně domácí) 2 sušené fíky 1 a 1 lžičky chia semínek  

Příprava:

Avokádo oloupejte a odstraňte pecku, nakrájejte na větší kusy. Jablko oloupejte a zbavte jadřince, nakrájejte na kusy. Fíky a hroznové víno také pokrájejte. Všechno vložte do vysokorychlostního mixéru, zalijte mandlovým mlékem, přidejte chia semínka a rozmixujte do hladka. Et voila, máte připravenou skvělou pochoutku plnou vitamínů a minerálů, která Vašemu tělu přijde k duhu. Máte-li pocit, že je to až moc zdravé, můžete na vrch nastrouhat trochu hořké čokolády.   Tip: Uberete-li trochu mandlového mléka (cca 1dcl) a místo jablka přidáte jeden vyzrálý banán, budete mít vážně hustý lahodný dezert, který si budete moct dopřát např. po lehkém obědě.