Když Gerd Bobe, hlavní výzkumník Institutu Linuse Paulinga připravuje čočku, podává ji s trochou citrónového octa a cukrem. „Takhle děláme čočku v Německu, dodává jí to výbornou sladkou kyselou chuť,“ říká. Jeho oblíbené jídlo je čočková polévka s klobásou, mrkví, cibulí a bramborou.
Gerd doufá, že víc lidí bude sdílet jeho nadšení pro skromnou, ale na živiny bohatou čočku a další luštěniny, jako jsou černé nebo pinto fazole a cizrna. „Fazole vždycky byly jen družička, nikdy nevěsta,“ dodává. Může se to letos změnit? Generální shromáždění OSN označilo rok 2016 mezinárodním rokem luštěnin, mezi které patří právě fazole, hrách a čočka. V roce 2013 označilo OSN quinou za nutriční hvězdu a její popularita raketově vzrostla.
Luštěniny jsou zdraví prospěšné z mnoha důvodů:
- Mají vysoký obsah vlákniny (1 hrnek obsahuje polovinu doporučeného denního množství)
- Jsou výborným zdroj bílkovin a v mnoha receptech mohou sloužit i jako náhrada masa
- Obsahují málo kalorií a tuků; tuky které obsahují jsou nenasycené
- Jsou plné důležitých mikronutrientů (kyselina listová a další vitamíny skupiny B, hořčík a draslík)
- Pomáhají udržovat zdravou váhu, protože se po nich budete cítit sytí
- Obsahují přirozeně málo cukrů a sodíku (u těch z plechovky to tak ale být nemusí)
- Jsou bohaté na fytochemikálie, které pomáhají bojovat proti rakovině
- Nahrazením hodně sladkých nebo hodně tučných jídel luštěninami snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a diabetu druhého typu
- Neobsahují lepek
Navíc jsou fazole a další luštěniny prospěšné pro půdu, protože na sebe umí vázat dusík. Bakterie, které žijí v kořenech luštěnin, vytáhnou vzdušný dusík a přemění ho do formy, kterou mohou obiloviny dále použít pro svůj růst.
Luštěnin je mnoho druhů, každý s jiným nutričním profilem a chutí. Aby vám nepřišly nudné, Gerd doporučuje, abyste nezůstali jen u salátů a polévek, ale experimentovali s nimi například při pečení, nebo si můžete udělat sladkou fazolovou kaši s rozinkami a kari k snídani.
Když si fazole budete připravovat sami, tak je přes noc nechejte namočit, pak usušte a vařte zhruba hodinu, podle konkrétního druhu. Ačkoli vynechat namáčení je lákavé, Gerd to nedoporučuje, jelikož namáčení odstraní některé látky, které ztěžují správné trávení.
Namáčení také odstraňuje cukry zvané oligosacharidy, které jsou zodpovědné za nadýmání. Plynatost ale nemusí být vždy špatná věc. „Nepohodlná – určitě, ale nezdravá ne,“ říká Gerd. Plyn je znakem zdraví a ukazuje, že bakterie ve vašich střevech správně fungují. Snižují pH v tlustém střevě, což podporuje zdraví-prospěšné bakterie. Vědci navíc nedávno zjistili, že některé chemikálie obsažené v našich plynech pomáhají předcházet rakovině, tedy v dostatečně velké koncentraci mohou předcházet růstu nádorů.
Spojitost mezi luštěninami a prevencí rakoviny je jedním z předmětů výzkumu Gerda Bobeho v laboratořích Institutu Linuse Paulinga. Již v roce 2006 výzkum ukázal, že lidé kteří jedli větší množství luštěnin měli snížené riziko recidivy prekancerózního kolorektálního karcinomu. Ve spolupráci s kolegy z National Institutes of Health a dalších výzkumných pracovníků, Gerd studuje, zda a jak luštěniny chrání proti vzniku a rozvoji rakoviny.
Těžko říct jestli luštěniny budou mít svůj okamžik slávy v roce 2016, ale určitě si zaslouží pozornost. „Já osobně si myslím, že jsou o mnoho lepší než quinoa,“ říká Gerd Bobe.
Převzato a přeloženo z blogu Linus Pauling Institue