Jarní bylinky III – jitrocel a pampeliška
Autor příspěvku: Dagmar Škodová

Jarní bylinky III – jitrocel a pampeliška

Smetanka lékařská – Taraxacum officinale

Doba sběru

List: květen – září

Kořen: sběr před rozkvětem, březen – duben

 

Použití:

Používá se při detoxikaci organismu, pročišťování krve, kožních chorobách, bolestech kloubů při změně počasí, chronickém revmatismu a cukrovce. Listy jsou výborné na urologické záněty a kameny.

 

Obsažené látky:

Protizánětlivé látky, hořčiny, aminokyseliny, vitamín A, B (cholin, inositol), C, D, minerály K, Ca, Na, P, Fe, Ni, Co, Cu, Zn. Listy obsahují karetonoidy, vitaminy A, B, Ca  D a minerály draslík, železo a měď.

 

Upozornění:

Kořen pampelišky se nedoporučuje lidem s žaludečními vředy, při problémech se žlučníkem, případně při známé alergii.  Používání u dětí a těhotných či kojících žen by mělo být konzultováno s odborníkem.

 

Využití v kuchyni:

  • Při avitaminóze vitaminu C se jako posilující prostředek používá salát z čerstvých jarních lístků pampelišky. Listy se zalijí vlažnou slanou vodou, nechají se vylouhovat po dobu asi 30 minut, aby se odstranila hořkost, ale zároveň se neodstranily vitaminy C. Populární formou konzumace pampelišky je také čerstvá šťáva.
  • Z květů si můžeme uvařit med, listy a květy můžeme rovněž dusit jako špenát, čerstvé listy můžeme přidat do salátů atd.

 

Pampeliškový jarní salát

  • 3 lžíce pampeliškových listů
  • 3 vejce natvrdo
  • Špetka soli a pepře
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 PL octa

V čistém prostředí si nasbíráme mladé listy, hrubší část odtrhneme, umyjeme a namočíme je do vody na cca 30-40 minut, abychom je zbavili horkosti. Potom je osušíme a smícháme s pokrájenými vajíčky.

V octe rozmícháme sůl a pepř, přidáme olej, promícháme a přelejeme salát. Můžeme přidat i sýr, krutonky opečené s česnekem, ořechy apod.

 

Jitrocel kopinatý – Plantago lanceolata

Doba sběru:

listy: duben – květen

semena: srpen – září

 

Použití:

Bronchitida, laryngitida, kloktadlo při bolesti zubů, zánět dutin, zánět močových cest a spojivek, na zklidnění kašle, ekzémy, vředové choroby gastrointestinálního traktu, lymfatické otoky.

Šťáva z čerstvých listů je dobrá na vyplachování očí,

Semena upravují funkci střev a pomáhají při zánětech střev a průdušek. Když se semena žvýkají, snižují hladinu cukru v krvi. Používají se také na povrchové rány, vředy, rány po bodnutí hmyzem a pohmožděniny.

Proti kašli a nachlazení vyzkoušejte jitrocelový sirup.