Jarní bylinky II – sedmikráska a kopřiva
Autor příspěvku: Dagmar Škodová

Jarní bylinky II – sedmikráska a kopřiva

V dalším díle našeho povídání o jarních bylinkách se dozvíte o dvou hvězdách, jedné krásné, druhé pichlavé. Obě jsou snadno dostupné a účinky mají téměř zázračné.

 

Sedmikráska obecná – bellis perennis

Sběr: květ nejlépe na jaře

Použití: používá se na kašel, astma, onemocnění horních cest dýchacích, bolest v krku, zánět močových cest. Lze ji použít v kuchyni a do jarních salátů.

Upozornění: lepší používat do směsi, samostatně je její působení velmi slabé.

 

Sedmikrásky v oleji

Tento recept patří do kategorie předkrmů s italským nádechem. Můžete ho použít jako navoněný olej na těstoviny či rýži, ale hodí se i k chlebu a vínu.

Suroviny:

  • 10 g květů sedmikrásky
  • 5 stroužků česneku
  • 3 sušená rajčata
  • 1 kousek chilli papričky
  • 20 g semenných lusků ředkvičky
  • sůl a olivový olej

Všechny ingredience (kromě olivového oleje) dáme do hrnce a 5 minut povaříme ve slané vodě. Stáhneme z ohně a necháme louhovat 5 minut, poté vodu slijeme a necháme zchladnout. Směsí naplníme uzavíratelnou sklenici a zalijeme olivovým olejem.

 

Kopřiva dvoudomá – Urtica dioica

Sběr: duben – červen ( celá rostlina)

Použití: očistná kůra, anémie, artritida, revmatismus, kožní onemocnění, povzbuzení vitality, cukrovka, aktivace metabolismu. Kopřivová polévka je dobrá proti chřipce. Šťáva působí proti stresu. Léčí hemeroidy, spáleniny a rány po bodnutí hmyzu. Kopřivové tonikum se užívá zevně jako prostředek proti vypadávání vlasů.

 

Tip: Vyzkoušejte naše kopřivové smoothie.