Zdravotní benefity medu
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Zdravotní benefity medu

Účinné látky

Rizika konzumace nekvalitního medu a výhody toho v biokvalitě si nejspíš umíte představit, pojďme si tedy rovnou připomenout, proč je pro nás kvalitní med dobrý a co nám jeho přidávání třeba do čaje může přinést. Snad jen ještě připomenu, že abychom mohli naplno využít zdravotních účinků medu, je třeba ho do čaje přidávat až těsně před konzumací, tedy v momentě, kdy se jeho teplota pohybuje okolo 40 °C, vyšší teploty mohou mít neblahý vliv na obsažené enzymy nebo vitaminy.

Složení medu a tedy i účinné látky závisí na složení nektaru, ze kterého je vyráběn. Obecně můžeme říct, že med je z 50 – 80 % tvořen cukry, obsahuje glukózu, fruktózu, sacharózu a další sacharidy. Dále obsahuje bílkoviny, minerály (například síru, draslík, sodík, vápník, měď, hořčík, železo), vitaminy skupiny B a vitamin C, různé enzymy a kyselinu mléčnou, jablečnou, mravenčí a máselnou. Med má nízké pH (zhruba 3,2 – 4,5 oproti pH 8, které má již zmíněná melasa) a obsahuje málo vody.

Med pro zdraví

Od pradávna se med používá na podporu hojení ran a popálenin (v tom případě ale bez čaje), při léčbě kašle a pro svoje antibakteriální, antimykotické a antioxidační účinky. Z hlediska zdraví tedy nad cukrem vyhrává na plné čáře. Mezi nejzdravější patří manukový med z Nového Zélandu, který se pyšní tím nejsilnějším antibakteriálním působením mezi medy. Tento med pochází od včel, které sbírají nektar z květů novozélandského keře Manuka (Leptospermum scoparium).

Kašel

Několik klinických studií, které se zabývaly působením medu na suchý kašel u dětí, přineslo velmi dobré zprávy pro všechny rodiče, kteří preferují zdraví z domácí lékárny. Půl až dvě lžičky medu (2,5 – 10 ml), samostatně nebo přidané do čaje nebo do sklenice s teplou vodou s citrónem, podávané před spaním, prokazatelně tiší noční kašlání a zlepšují spánek. Med je dokonce stejně účinný jako léky obsahující dextromethorphan (například v léku Stopex). Jiné studie potvrdily, že med před spaním pomáhá u dětí tišit obtíže spojené se zánětem horních cest dýchacích. Ačkoli je med takto efektivní, nikdy ho nedávejte dětem mladším 12, resp. 18 měsíců, kvůli možné nákaze bakterií Clostridium botulinum, která způsobuje botulismus.

Antibakteriální a antimykotické působení

Manukový med působí proti bakteriím jako je E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Acinetobacter a Enterococus i proti kvasince Candida albicans. Jeho působení je dané vysokou osmolaritou (způsobuje osmózu a čerpá tekutiny, které by bakterie potřebovaly pro svoje přežití), nízkým pH, které je nevhodné pro růst některých bakteriálních druhů a vysokým obsahem antioxidantů.

Antioxidant

Flavonoidy obsažené v kvalitním medu působí jako antioxidanty, to znamená, že neutralizují volné radikály, které vznikají při zánětlivých procesech v organismu. Na antioxidanty je nejbohatší med manukový, ale i pohankový. Pravidelné užívání medu může dokonce zvýšit obsah antioxidantů jako je vitamín C a betakaroten.

Kosti a krev

Díky obsahu železa, manganu, mědi, chlóru a vitaminů je med velmi prospěšný pro krvetvorbu. Podle malých pilotních studií může dokonce konzumace medu chránit před řídnutím kostí v průběhu menopauzy (na svědomí to má jeho antioxidační a protizánětlivé působení).

Zažívání

Med je také prospěšný pro naši střevní mikroflóru, podporuje růst prospěšných bifidobakterií a naopak utlumuje ty patogenní. Tím, že povzbuzuje svaly střev pomáhá regulovat trávení, ovšem může být mírně projímavý.

Hydratace

Při průjmech, vysokých teplotách nebo sportovní aktivitě, kdy je potřeba organismus dostatečně zavodnit, můžete med použít na přípravu domácího iontového nápoje. Vlažný zelený čaj smícháte s lžící medu a necelou lžičkou soli (případně jedlé sody), přidat můžete kapku citrónové nebo pomerančové šťávy.

Cukr, cukr, cukr

Všechny tyto zdravotní benefity potvrzují, že kvalitní med je opravdu do čaje lepší než cukr. Nicméně med je až z 80 % také cukr, v průměru má glykemický index 55, kdežto bílý cukr 68, ovšem čajová lžička medu má o stupeň vyšší glykemickou nálož než cukr (9 ku 8), což z něj superpotravinu bohužel neudělá. Jedna polévková lžíce medu má zhruba 35 gramů, pokud by byl med z 80 % cukr, máme na jednu lžíci 28 g cukru. Doporučený denní příjem přidaného cukru je 40 g, nezapomínejte na to, až si budete sladit svůj příští šálek čaje.

 

Autor: Iveta Kulhánková

Článek byl otisknut v časopise Meduňka.