Potraviny, které vám dodají energii
Autor příspěvku: host

Potraviny, které vám dodají energii

Po zimě je “rozjezd” vždycky trošku složitější. Tělo je unavené a potřebuje dodat energii. Ne tu z rychlých cukrů, ale spíše přirozenou. Tu, která bude regenerovat naše buňky, tkáně, tělo. Některé potraviny jsou v tomto ohledu naprosté jedničky, překypující energií, čekající aby se o ni mohly podělit. Proto by ve vašem jarním jídelníčku určitě neměly chybět.

 

Citrón

Ano, citrón je klasika. A tahle klasika u nás prostě být musí. Citróny jsou detoxikační a startují metabolismus. Připravují žaludek na to, že do něj brzy sklouzne nějaká ta potrava. Pomáhají vytvářet ideální prostředí na trávení. Nejvhodnější je popíjet vlažnou vodu se šťávou ze  1  citrónu hned po ránu na lačno, ale pokud Vám chutná, můžete i během dne. Používání dresinků s čerstvou citrónovou šťávou na salát maximalizuje vstřebávání nutrientů.

 

Brukvovitá zelenina

Brokolice, květák, kapusta – milujeme brukvovitou zeleninu! Obsahuje indol 3 karbinol a sulforafan, chlorofyl, minerální látky a mnoho dalších nutrientů, které chrání naše tělo na buněčné úrovni. Skvěle detoxikují a čistí od různých toxických nánosů (včetně těžkých kovů, pesticidů, herbicidů či chemoterapie) snižují chuť na sladké a dodávají energii. Vařte, odšťavněte nebo jezte syrové či sušené alespoň 4 porce týdně, fantazii se meze nekladou.

 

Koriandr

Koriandr je skvěle chutnající koření, a již dva svazky čerstvé bylinky týdně dokáží velmi záslužné věci, co se očisty týče. Listy koriandru jsou plné chlorofylu, vitaminu K, obsahují i betakaroten a trochu vitaminu C a kyseliny listové. Pomáhají regenerovat buňky a působí chelatačně, což znamená, že dokáží vaše tělo zbavit toxických látek jako jsou třeba těžké kovy. Používají se i při chemo nebo radioterapii. Listy koriandru můžete odšťavnit, nasekat do salátu nebo přidat do polévky po dovaření, těsně před tím, než ji servírujete.

 

Konopná semínka

Konopná semínka jsou zdrojem omega 3, omega 6 a omega 9 mastných kyseliny. Tyto esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo nedokáže vytvořit,  zabraňují vzniku oxidativních procesů v organismu a tím nás chrání proti civilizačním chorobám. Díky vysokému obsahu minerálních látek, vitaminu E a bílkovin je konopné semínko ideální funkční potravinou dodávající tělu dlouhotrvající energii.

 

Mořské řasy

Mořské řasy obsahují cenný jód, který zajišťuje správnou funkci štítné žlázy, hlavního „managera“ našeho metabolismu. Jód je také stěžejní pro zdraví prsní tkáně a vaječníků. Kromě jódu mořské řasy obsahují i jiné stopové prvky, vitaminy a minerální látky, které velice jemně a efektivně doplňují možné nutriční nedostatky. Dulse, kelp, nori, wakame, kombu aj. můžete přidat do vaření, do salátů, polévek a některé, např. nori můžete jíst jen tak.

 

Váš ve zdraví, Team HealthJam