Detox – nebuďte v tom sami
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Detox – nebuďte v tom sami

Náš detoxikační program trvá šest týdnů, což se může zdát jako relativně dlouhá doba. Po prvních týdnech si buď detoxikující na nový režim zvyknou, nebo naopak zjišťují, že dodržovat nová pravidla je pro ně značně komplikované. Pojďme se podívat na možné komplikace a jak s nimi bojovat.

Asi vás na začátku ani nenapadlo, že nejobtížnější bude vyrovnat se s okolím. Obědy v práci, večerní setkání s přáteli, rodina, která není připravená změny podniknout s vámi, odhodlání a dobrou vůli velmi často zviklávají.

Abyste zvládli úspěšně celý program, je nejlepší si najít nějakého sparrning partnera, člověka, který detox bude dodržovat s vámi a podpoří vás, když budete polevovat, a naopak ve slabých chvilkách vy podpoříte zase jeho. Nejlepším adeptem je člověk, se kterým trávíte hodně času, partner nebo kolegové v zaměstnání.

Partner je ideální proto, že se s ním dělíte o lednici a trávíte s ním večery, které bývají pro mnoho lidí nejkritičtější. Je nám jasné, že namotivovat průměrného českého muže (bez urážky pánové) může být nadlidský úkol, vzdát se piva a steaků, nikdy. Racionální argumenty o tom, že máme mnohonásobně větší riziko onemocnění civilizačními chorobami a jak jsou určité potraviny škodlivé asi neuspějí. Zkuste se zaměřit na očekávané benefity. Cítí se vaše druhá polovička unavená, má stres v práci, problémy se žaludkem nebo nemůže spát? Navrhněte dočasnou úpravu jídelníčku a když se partner nebude cítit ani po třech týdnech lépe, nebudete ho dál nutit.

Nemusíte mu říkat, že se bude detoxikovat, prostě jen nahraďte nevhodné potraviny podle našeho seznamu těmi vhodnými. Občas je mnohem lepší změny nenápadně přinášet a u spousty jídel se nijak nerozvášňovat nad tím, co v nich vlastně je. Když se řekne salát z řepy, většina lidí se orosí, ale když ji přidáte do pár receptů a nebudete o tom vyprávět, vaše šance na úspěch se rapidně zvětší (ozkoušeno ve vlastní domácnosti:-). Trik s kombinací sójového a normálního masa v jednom pokrmu vám asi představovat nemusíme.

Domluvit se s kolegyní v práci, že do detoxu půjdete spolu bývá také výhodné. Ženy jsou obecně změnám ve stravování otevřenější a tak určitě nebudete mít problém někoho zlákat. Výhoda parťáka v práci je v tom, že společně můžete chodit na obědy do restaurací, kde vaří spolehlivě zdravěji než tam, kam běžně chodíte. Ještě lepší ovšem bude, když si obědy budete připravovat doma, díky čemuž budete mít jistotu co v nich je obsaženo a můžou vám i víc chutnat. Nevýhoda je velká časová náročnost, ale když se domluvíte s kolegyní, můžete se střídat. Jeden den v týdnu si třeba objednejte jídlo do kanceláře, můžete vyzkoušet nové restaurace i pokrmy (například sushi ze Sushi Time).

Může se stát i to, že se svěříte rodině se svým cílem pročistit si organismus a oni vás od toho budou přímo zrazovat, komentáře typu “to je blbost, stejně i zelenina je postříkaná chemikáliemi”, “šest týdnů to nevydržíš”, “jestli to děláš proto, abys zhubla, tak se radši přestaň cpát úplně” a “ty svoje problémy si tak akorát vymýšlíš” nejspíš slyšela v nějaké podobě většina z nás. Pokud se nepohubujete ve společnosti lidí, kteří jsou v tomto směru chápaví, doporučujeme se o svém plánu nijak nešířit. Sice se můžete ochudit o morální podporu, ale zase si ušetříte všechny nežádoucí poznámky a hlavně, když se rozhodnete skončit dřív, nebude vás nikdo kritizovat a nebude shazovat vaše sebevědomí. Vždyť každý den se počítá.

Svoje zkušenosti (s okolím, s nákupem potravin nebo se svými pocity) můžete sdílet s ostatními, kdo se do detoxu s námi zapojili v komentářích pod článkem, nebo na našem Facebooku. Na Facebooku také zodpovíme všechny vaše otázky a poradíme vám, pokud se nebudete cítit ve svojí kůži.

Jsme v tom společně, hodně odhodlání!