Polemika o detoxu – Proč do toho jdu
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Polemika o detoxu – Proč do toho jdu

Pravidelně se detoxikuji už víc než 10 let. Dělám to pro sebe. A ke konci mám vždycky strašně dobrý pocit (kromě toho, že se dobře cítím), že jsem to „zase“ dokázala. I přesto, že bych si troufla svoje stravování ohodnotit jako relativně zdravé, některých lidských hříšností se prostě přes rok nevzdávám. S železnou pravidelností (a podle mého oblíbeného hesla 90% pro tělo a 10% pro duši) u mne na stole každé ráno najdete kávu. A o víkendu sýr a skleničku vína k televizi… A pak je tu ještě těžké rodinné onkologické zatížení.. prostě to nechci pokoušet. A tak 2x do roka své tělo hýčkám a rozmazluji – detoxem. Jeden delší na jaře, a pak ještě jeden podzimní  – na zahřátí a na podporu imunity.

Krátkodobý efekt detoxikace s sebou přináší rozjasněnou a zářivější pokožku, více energie, mizí ranní únava, černé kruhy pod očima, akné, premenstruační syndromy a jiné gynekologické problémy, bolesti hlavy, snižuje se intenzita migrén, mizí zažívací problémy, zácpy či plynatost, odpadne nějaké to kilo navíc.

Dlouhodobým efektem detoxikace je pak silnější a odolnější organismus. Pravidelná detoxikace napomáhá správnému chodu těla a jeho metabolickým procesům, čímž se snižuje riziko vzniku zdravotních obtíží.

Detoxikace, kterou jsme pro vás připravily, přirozenou cestou pročišťuje střeva, játra, ledviny, krev, lymfatický systém, kůži – zkrátka celé tělo a zbavuje organismus látek, které ho nadměrně zatěžují.

Až se podíváte na navržený jídelníček, možná si uvědomíte, že se již tak stravujete, a že tam toho nového zas až tolik není. To je dobře! Takhle bychom se totiž měli stravovat celý rok!

Pro ty z vás, pro které bude změna razantnější, seznamte se s jídelníčkem a začněte postupně.

„Prosím tě, co z toho máš, takhle se omezovat!“, slýchávám často. Někdy argumentuji, někdy ne. Detoxikace je totiž jedna z těch věcí, o kterých pravidelně slýcháváme, ale nikomu se do ní pořádně nechce. Představa toho, že si měsíc či dva nedáme kávu nebo skleničku a nebo něco sladkého je pro některé z nás nepředstavitelná. To je v pořádku, nutit do věcí se nemá. Neděláte je pak s radostí a v pohodě … a detox by v žádném případě neměl být stresující záležitost, detox by měl být přirozený cyklus vašeho života. Mě detox dělá dobře. Jsem nabitá energií a stačí mi pár hodin spánku denně. Stihnu toho strašně moc a mám dobrou náladu. Nevidím v tom omezování, ale právě naopak – rozšiřuji si obzory.

Dalším faktem je, že i když se celoročně snažíme o zdravý životní styl, některé věci nemůžeme ovlivnit. Znečištěné prostředí je všude kolem nás a denně jsme bombardováni milióny chemických látek, se kterými se naše tělo musí nějakým způsobem vypořádat:

  •  chemické postřiky ovoce a zeleniny (ne vždy si můžeme dovolit bio),
  •  voda z vodovodu (také vám na vaně zůstávají zaschlé kapky vody, kterých se nezbavíte ani cifem?),
  •  plastové nádobí, staré poškrábané hrnce (do čeho ukládáte zbytky od večeře a v čem vaříte?),
  •  úklidové prostředky,
  •  kofeinové, alkoholické nebo sladké nápoje,
  •  průmyslově zpracované potraviny,
  •  smog (žijete ve městě nebo u dálnice?),
  •  berete léky, antikoncepci,
  •  máte zdravotní obtíže či rodinné zatížení?

  Žít zdravě už dneska nestačí. Jdu do toho.

Kateřina Boesenberg, BHSc., ND

 Návod a pravidla detoxu sledujete na stránce VELKÝ DETOX.