Oběhový systém – vy se ptáte, my odpovídáme
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Oběhový systém – vy se ptáte, my odpovídáme

Často mám křeče v lýtku, souvisí s tím nějak stále viditelnější křečové žíly? Poradíte mi prosím, jak od obojího ulevit?

Křeče v lýtku jsou nejčastěji způsobeny nedostatkem hořčíku. Mohou však vzniknout i z dlouhého stání či nevhodné obuvi. Jako první bych vyzkoušela doplněk s obsahem hořčíku. Hledejte ideálně laktátovou nebo citrátovou formu. Oxid hořečnatý má velmi nízkou vstřebatelnost a je možné, že by zde nebyl požadovaný výsledek.

 

Je možno nějakou přírodní cestou regulovat vysoký krevní tlak v těhotenství?

Pokud máte vysoký krevní tlak a jste těhotná, je třeba to konzultovat s lékařem. Co se stravy týče, chcete zahrnout potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny jako je třeba lněný olej, ryby, oříšky, chia semínka. Dále krevní tlak snižuje i hořčík, který naleznete v nejvyšším množství ve tmavé listové zelenině případně draslík, ten je zas například v banánech (max 2 – 3 týdně kvůli obsahu sacharidů) nebo sušené nesířené meruňky.

 

Jsou křečové žíly dědičné? Mohou udělat něco proto, abych jimi neměla poseté celé nohy jako moje maminka a babička?

Křečové žíly mohou být dědičné, ale zároveň mohou být výsledkem životního stylu. Těsné oblečení, vysoké podpatky, křížení nohou když sedíte, dlouhé stání, nedostatek tekutin nebo kouření, to vše má vliv na vznik a zhoršování křečových žil.

 

Jaký antioxidant byste mi doporučily pokud se chci vyhnout ateroskleróze?

Nejvíce specifické antioxidanty jsou vitamin C, vitamin E, kyselina alfa lipoová a koenzym Q10. Ideálně bych hledala jejich konzumaci. Nezapomeňte i na omega 3 mastné kyseliny.

 

Dobrý den, nedávno jsem četla článek o tom, že nejnovější výzkumy ukazují, že vysoká hladina cholesterolu nesouvisí se zvýšeným výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Můžete prosím tuto informaci uvést na pravou míru? Děkuji.

To je pravda. Bylo prokázáno, že to, že máte vysoký cholesterol nutně neznamená, že máte zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Tyto nové výzkumy vyvrátili používání statinů (léků na snižování cholesterolu). Daleko větším rizikem je nezdravý životní styl, obezita, nezdravé stravování. Dalším zajímavým faktem je i to, že daleko větším rizikem z hlediska makroživin, nejsou tuky jak jsme se dlouhou dobu mylně domnívali, ale cukr. Dle dostupných studií se zdá, že pokud jste zdravý a máte zvýšený cholesterol (např. geneticky) neznamená to, že se u vás nějaká porucha oběhového systému projeví.