Nemoci oběhové soustavy – úvod
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Nemoci oběhové soustavy – úvod

Do onemocnění kardiovaskulárního systému se řadí široká škála problémů a my se budeme postupně věnovat všem. Nejdříve si však pojďme říci, co to kardiovaskulární systém je, jaké nemoci či zdravotní problémy sem vlastně patří a také zmínit pár faktů, které vás možná překvapí…

 

Kardiovaskulární systém po těle rozvádí krev obsahující živiny, dýchací plyny, hormony. Skládá se z sítě artérií (tepen), kapilár, žil a srdce a dělí se do dvou okruhů – malého a velkého. Malý srdeční oběhový systém cirkuluje krev mezi plícemi a srdcem a velký srdeční oběhový systém cirkuluje krev mezi srdcem a celým tělem. Tepny pumpují okysličenou krev od srdce pryč (na obrázcích jsou často označeny červenou barvou) a žíly pumpují odkysličenou krev zpět k srdci (na obrázcích jsou označovány modře). Kapiláry jsou jemné cévky, které propojují tepny a žíly. Srdce je orgán, který krev pumpuje a pomáhá tak jejímu pohybu a rozvodu po těle. Je to orgán velice výkonný, který za den přepumpuje zhruba 115 000 srdečními stahy v průměru 7500 litrů krve.

 

Světová zdravotnická organizace nemoci oběhového systému dělí na:

 • ischemickou chorobu srdeční – choroba cév, zásobujících srdeční sval
 • cerebrovaskulární nemoci – choroby cév zásobujících mozek
 • periferní arteriální nemoci – choroby cév zásobujících končetiny
 • revmatoidní choroba srdce – poškození srdečního svalu revmatickou horečkou nebo streptokokovou infekcí
 • vrozené defekty
 • trombózy a pulmonální embolismy – krevní sraženiny v žilách dolních končetin, které se mohou uvolnit a posunout do srdce a plic

 

Věděli jste, že:

 • kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě?
 •  v roce 2012 zemřelo na kardiovaskulární komplikace 17,5 milionu lidí, což je 31 % celkových úmrtí, z toho 7,4 milionu lidí zemřelo na ischemickou chorobu srdeční a 6,7 milionu lidí na mrtvici?
 • většině kardiovaskulárních chorob je možné předejít úpravou nezdravých návyků jako je kouření, nezdravá strava, nedostatek pohybu a obezita?
 • zvýšené hladiny krevního cukru jsou první známkou kardiovaskulárního onemocnění?
 • pokud je obvod vašeho pasu širší než obvod vašich boků, jste ve vysoké rizikové skupině vzniku kardiovaskulárního onemocnění, diabetu a metabolického syndromu?

A co vás tedy s námi čeká?

Postupně se budeme věnovat následujícím nemocem či stavům ne-moci, budeme se vám snažit přiblížit pravidla stravování a funkční skupiny potravin, které tyto nemoci pomáhají řešit, případně i některé doplňky, které mají prokázané působení na jejich zlepšování.

–       vysoký cholesterol a krevní lipidy

–       vysoký krevní tlak (ale i nízký či kolísavý)

–       ateroskleróza

–       arytmie a abnormální srdeční rytmy

–       selhání srdce

–       mrtvice

–       angina pectoris

–       kardiomyopatie a vrozené srdeční vady

–       perikarditida

–       trombózy, embolismy

–       záněty žil.

 

V první fázi se zaměříme na křečové žíly a hypertenzi. Jestli máte k těmto tématům nějaké otázky, napište nám na email do 18. září. Na nejzajímavější otázky odpovíme v článku 22. září.