Vyčerpaná maminka
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Vyčerpaná maminka

Snad každá žena i muž se v dnešní době potýká s nadmírou stresu. Ne všichni ho však umíme korigovat, nebo eliminovat jeho příčiny. Proto se akutní stres daný zpravidla faktory životního stylu, ale často i náročnou rodinnou či životní situací, pozvolna může změnit ve stres chronický, který s sebou nese mnohá další zdravotní rizika.

 

Velmi často se stává, že si míru stresu, kterému jste vystaveny ani neuvědomíte, zkrátka máte hektický život, ale to má dnes každý, takže neidentifikujete jasný podnět a z něho vyplývající komplikace. I maminka na mateřské „dovolené“ nebo s malými dětmi zažívá velké množství stresu. Může se jednat o snahu bezchybně zajistit domácnost, poskytnout dětem dostatečně stimulující, ale ne moc benevolentní výchovu, strach o členy domácnosti, nedostatek času pro sebe a odpočinek nebo věčné dilema práce versus rodina. K tomu přidejte dlouhodobý nedostatek spánku a ještě tlak okolí, které od vás očekává, že budete superžena a vše zvládnete s úsměvem na rtech (jako vaše kamarádka), a maminky na fórech, které se svými geniálními dětmi tráví celý den na různých děti rozvíjejících kurzech.  Ať chcete nebo ne, máte vysokou pravděpodobnost, že se vás chronický stres chytí jako klíště. Maminky nemocných dětí, samoživitelky nebo ocitající se v jinak náročné životní situaci jsou ke stresu ještě citlivější.

 

Jste unavená, neopodstatněně nervózní, špatně spíte? Tak čtěte dál, chronický stres, který může vést až k syndromu vyhoření, se vás velmi jistě týká.

 

Jestli s ním bojujete nebo mu podléháte již delší dobu, je velmi pravděpodobné že budete mít vyčerpané nadledvinky. Nejspíš máte také chronické bolesti, sucho v ústech, neopodstatněné pocity vyčerpanosti, špatnou náladu, jste smutná nebo depresivní, nemáte chuť do života. Můžete mít i chronický únavový syndrom nebo hypofunkci štítné žlázy.

 

Nebojte, máme pro vás hned dvě dobré zprávy. Jednak v tom nejste sama, a také se s tím dá něco dělat.

 

 

Jídelníček

Potřebujete dostatek živin, abyste mohla fungovat. Zkuste nejprve malé změny, které pro vás nebudou představovat další stres. Razantní přechod na jiný způsob stravování by vám v tomhle případě příliš neprospěl.

Denně snězte 3 druhy čerstvé zeleniny a 2 druhy ovoce a dodržujte to opravdu každý den. Když se vám podaří jíst tak, aby ovoce a zelenina byly každý jiné barvy, máte plusové body.

Bílé pečivo nahraďte celozrnným.

Pokud vaříte, snižte množství cukru a soli, které používáte o půlku. Na novou chuť si rychle zvyknete, nebojte.

Chipsy nahraďte ořechy a semínky – můžou křupat podobně dobře, nejspíš budou mít i stejně kalorií, ale obsahují zdravé tuky, které potřebujete. Pěkně si jimi obalíte nervy. Jen, prosíme vás, nejezte stejné množství ořechů jako kolik jste jedly chipsů.

Když sladkosti, tak kvalitní hořká čokoláda. Sušenky, bílou a mléčnou čokoládu někomu darujte. Raději někomu, koho nemáte moc rády.

Nezapomínejte na bílkoviny, ať rostlinné nebo živočišné, jsou pro vaše zdraví opravdu důležité.

A dodržujte pitný režim.

 

Vitamíny a minerály

Vitamín C v přírodní formě, nebo jako forma doplňku, je důležitý a silný antioxidant. Potřebujete ho i pro správnou funkci vašich vyčerpaných nadledvinek.

 

Doplňte i vitamíny skupiny B, jsou nepostradatelné pro správnou funkci nervové soustavy. B-komplex forte zkuste aspoň pro začátek.

 

Hořčík, zinek a chrom jsou další velmi důležité minerály. Pokud byste se rozhodly pro doplňky, konzultujte dávkování se zkušeným nutričním terapeutem.

 

 

Bylinky

Na stres a vyčerpanost jsou velmi účinné adaptogenní byliny, mezi které patří schizandra, aswaganda nebo lékořice. Mají dokonce prokázaný klinický účinek při zvyšování odolnosti vůči stresu, zlepšují příznaky únavy, deprese a špatné koncentrace. Ale o jejich užívání se také poraďte se zkušeným odborníkem, existují mnohé kontraindikace a ne každá bylinka je vhodná pro každého.

 

Relaxace

Zkuste si opravdu najít chviličku času jen pro sebe. Aspoň 20 minut jednou týdně na napuštěnou vanu. Nebo zkuste cvičit jógu, můžete si pustit lekce i doma z youtube. Nebo poproste kamarádku, ať si vezme na hodinku kočárek a dejte si šlofíka.  A mějte se ráda taková jaká jste, to je na cestě ke klidu a harmonii strašně důležité.