Lněné semínko k snídani 3x jinak
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Lněné semínko k snídani 3x jinak

O skvělém působení lněného semínka na náš organismus jsme psaly nedávno, tak jen rychle připomeneme, že konzumace dvou lžic denně výrazně zmírňuje negativní projevy menopauzy, podporuje oběhový systém a správnou cirkulaci krve, trávení a také je účinné v prevenci rakoviny prsu a prostaty.

 

Jak ho zařadit do jídelníčku? Můžete si jím posypat salát, přidat ho do domácího muesli, nebo vyzkoušet jeden  z našich super snídaňových receptů. Níže uvedené recepty jsou speciálně připravené pro ženy v menopauze, ale klidně je můžete zařadit di svého jídelníčku v každém věku, i když jste muž.

 

Smoothie s lněným semínkem a borůvkami

(2 porce)

Potřebovat budete: 400 ml sójového mléka, 2 hrsti borůvek, 1 vrchovatá polévková lžíce lněných semínek (můžete je nechat přes noc nabobtnat).

Všechny suroviny dáte do mixéru a důkladně rozmixujete, dokud nezískáte nápoj příjemně jemné konzistence.

V případě, že máte problémy se zažíváním můžete sójové mléko nahradit například kefírem.

 

Lívance z banánu s lněným semínkem

(2 porce)

Potřebovat budete: 2 zralé banány, 3 vejce, 2 polévkové lžíce žitné mouky, 2 polévkové lžíce lněných semínek, semínka z vanilkového lusku a kokosový olej na opečení.

Banány, vejce, mouku, lněná semínka i vanilku dejte do mixéru a vyšlehejte hladkou směs. Rozpalte pánvičku na středně silný oheň a na kokosovém oleji opékejte lívance cca minutu z každé strany.

 

Ovesná kaše s lněnými semínky

(2 vydatné porce)

Potřebovat budete: střední hrnek ovesných vloček, 2 lžíce lněných semínek, hrnek sójového mléka (lze nahradit vodou), 1/2 lžičky skořice, půlku jablka, 1/4 lžičky melasy a lžíci např. mandlového oleje.

Vločky a semínka nechte přes noc namočená v mléce. Ráno dejte na plotnu, přidejte skořici a za stálého míchání vařte na středně silném ohni alespoň 5 minut, můžete i déle. Jablko nastrouhejte na hrubém struhadle a vmíchejte do kaše spolu s melasou (ta pokrm lehce osladí a přidá i některé minerály). Nakonec pro chuť zakápněte mandlovým olejem.