Bulgur je původem z Turecka, ale čím dál tím víc si oprávněně získává fanoušky i u nás. Bulgur se připravuje z nalámané celozrnné pšenice, která se nejprve nechá naklíčit, pak se krátce povaří a následně usuší. Vysušená zrna se dále pomelou na hrubší drť, kterou lze využít jak do zeleninových pokrmů, jako chutnou obměnu rýže, nebo ji lze přidat do masových směsí. Bulgur má vysoký obsah vlákniny, čímž napomáhá správné činnosti střev, má minimální množství tuku a obsahuje vitamín A, hořčík, fosfor a železo.
Karbanátky z bulguru
Suroviny:
(4 porce)
500g mletého hovězího masa
250g bulguru
1 cibule
menší svazek čerstvé petrželky
1 lžičky muškátového květu
1 lžičky mleté skořice
Sůl, pepř
Příprava:
Bulgur zalijeme studenou vodou v poměru 1:3 a necháme asi hodinu nabobtnat. Přebytečnou vodu slijeme a bulgur necháme pořádně okapat. Cibuli nakrájíme nadrobno a smícháme ji s mletým masem. Přidáme nasekanou petrželku, muškátový květ, skořici, sůl a pepř a masovou směs rukou prohněteme. Nakonec přidáme bulgur, který do masové směsi pořádně zapracujeme. Ze vzniklé hmoty tvoříme rukama nízké placičky, které osmažíme z obou stran na rozpáleném olivovém oleji dozlatova. Karbanátky osušíme papírovou utěrkou a podáváme s oblíbenou přílohou.
Dýňovo-bramborová kaše
Suroviny:
(4 porce)
250g brambor
250g dýně (jakékoli)
4 lžíce ovesné smetany
muškátový oříšek, sůl
Příprava:
Brambory uvařte ve slupce (mají pak mnohem výraznější chuť a udrží si větší obsah vitamínů a minerálů), kterou po vychladnutí oloupejte. Dýni uvařte ve vodě doměkka. Smíchejte brambory s dýní a rozmačkejte je na kaši. Přidejte ovesnou smetanu, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek a sůl a vše pořádně promíchejte. TIP: Máte-li rádi kaši více lepivou a hladkou, použijte ponorný ruční mixér.