Pečený losos s listovým salátem
Autor příspěvku: Charlotte Matysková

Pečený losos s listovým salátem

Salát z listové zeleniny s kousky ryb můžete podávat s nahřátou celozrnnou tortilou nebo krutony z tmavého pečiva, ale zasytí i bez přílohy. Jídlo nabité vitaminy a nenasycenými mastnými kyselinami potěší hlavně vaši imunitu, protože losos, stejně jako ostatní mořské ryby, obsahuje velké množství vitaminu D a omega-3 nenasycených mastných kyselin, listová zelenina je kromě vlákniny zdrojem vitaminu C, kyseliny listové nebo chlorofylu, cibule s ředkvičkami pak obsahují síru. To všechno jsou látky, které buď působí protizánětlivě a antiviroticky nebo je imunitní systém potřebuje ke své dobré funkci.

Suroviny:

(4 porce)

 • 4 filety z lososa, nejlépe z volného chovu 
 • 800 g směsi zelených listových salátů (např. špenát, rukola, listy červené řepy, polníček…)
 • 8 ředkviček
 • 1 malá červená cibule
 • 2 velké lžíce citronové šťávy
 • olivový olej
 • sůl, pepř

Postup:

 1. Troubu rozehřejte na 200°C.
 2. Z filetů odstraňte kůži a nakrájejte je na kousky. Rozprostřete do zapékací misky, lehce pokapejte olivovým olejem, osolte a opepřete.
 3. Salátové listy natrhejte a ředkvičky na krájejte na kolečka. Cibuli nakrájejte na tenké plátky a pak lehce osolte, aby zkřehla a zmírnila svou štiplavost. 
 4. Zapékací misku s kousky lososa vložte do trouby a pečte přibližně 15 minut. 
 5. Do uzavíratelné skleničky (třeba od jogurtu) nalijte 100ml oleje, 2 lžíce citronové šťávy a podle chuti osolte a opepřete. Důkladně protřepejte a vzniklou zálivku nalijte do mísy, ve které budete připravovat salát.
 6. Vsypte natrhané listy salátu a dobře je obalte v olivovo-citronové zálivce. Přidejte plátky ředkviček a cibule, lehce promíchejte a rozdělte na talíře. Přidejte grilovanou rybu a podávejte.

 

Tipy:

Věnujte pozornost kvalitě rybího masa. Pokud kupujete rybu vcelku, měla by mít jasné, nezakalené oči a lesklou, hladkou a napjatou kůži. Filety by v obchodě měly ležet na ledu a kůží dolů, aby se maso o led nespálilo, neměly by mít oschlé okraje a pokud se na rybí maso zatlačí prstem, v čerstvém kuse se prohlubeň rychle vyrovná. Ani filety, ani celá ryba by neměly být cítit rybinou, jen lehce mořem.