Mléko, jedněmi zatracovaná, druhými opěvovaná potravina. O mléku už jsme jednou psaly (článek Kravské mléko – potřebujeme ho?) a myslíme si, že dospělý jedinec ho nepotřebuje. A děti? Čtěte dál.
Kdy se mléku rozhodně vyhnout:
- laktózová intolerance,
- zjevná alergie na mléko (zjistitelná z IgE testů),
- skrytá alergie, která se v IgE testech neobjeví a většinou se projevuje u malých dětí.
Argumenty pro
- Mléko je skvělým zdrojem vápníku: ano, 200 ml mléka obsahuje okolo 230 mg vápníku (což je zhruba polovina doporučené dávky pro 4-6leté dítě).
- Mléko obsahuje vitamín D: pokud je fortifikované, tak jistě ano, obyčejné mléko, pocházející od ustájených krav vitamín D obsahovat nebude.
- Mléko je dobrým zdrojem komplexních bílkovin: ano, 200 ml mléka obsahuje 6,4 g bílkovin (což je zhruba 1/3 doporučené dávky pro 4-6leté dítě).
Argumenty proti
- Nebyla prokázána spojitost mezi zvýšenou konzumací mléka a nižším výskytem zlomenin.
- Mléko obsahuje hodně kalorií a tuku (bio čerstvé mléko obsahuje 1,5x více kalorií než Coca Cola), ochucená mléka podávaná dětem obsahují hodně kalorií a zbytečného cukru.
- Mléko doporučované tradiční čínskou medicínou bylo v mnohem přirozenější formě než to, které dnes kupujeme v obchodech.
- Mléko zahleňuje.
Stejně jako u dospělých, i u dětí si myslíme, že lze všechny potřebné živiny dětem dodat jinou formou, než je mléko. Zaměřte se na obyčejné bílé jogurty, či kefíry. Pokud budete hlídat příjem kalorií, můžete zařadit i jogurtová mléka. Tuku se v omezené míře netřeba bát, děti potřebují kvalitní tuk pro svůj rozvoj a růst, nehledě na to, že tuk je důležitý pro vstřebávání vitamínů A, D, E a K.
Fermentované mléčné výrobky (jako jsou právě jogurty), jsou pro tělo přínosné nejen tím, že pomáhají regulovat zažívání, ale pomáhají přecházet akné, regulují vstřebávání tuků ze stravy a podporují vstřebávání minerálních látek.
Jste-li vy a vaše děti milovníky mléka, doporučujeme vždy zvážit následující doporučení:
- Kravské mléko zařadit do dětského jídelníčku až od 1 roku dítěte. Pro mladší děti není svým složením vhodné.
- U malých děti do dvou let podávejte vždy plnotučné mléko, nebo bio čerstvé mléko. U starších dětí můžete postupně přecházet na polotučné.
- Vyhněte se sladkým čokoládovým či jinak dochuceným mlékům.
- Dětem dávejte jeden, maximálně dva hrnečky mléka denně. Vysoké dávky mléka mohou podle některých studií vést k anémii, obezitě či vyšší lámavosti kostí. V případě, že vaše děti budou pít víc než jeden litr mléka denně a budou mít i další bohaté zdroje bílkovin, hrozí zvýšená ztráta vápníku z organismu vlivem síry, která je právě v mléčné bílkovině obsažená.
- Vybírejte mléko ideálně ve skleněné lahvi, spíše než v TetraPacku.