Mají děti pít mléko?
Autor příspěvku: host

Mají děti pít mléko?

Mléko, jedněmi zatracovaná, druhými opěvovaná potravina. O mléku už jsme jednou psaly (článek Kravské mléko – potřebujeme ho?) a myslíme si, že dospělý jedinec ho nepotřebuje. A děti? Čtěte dál.

 

Kdy se mléku rozhodně vyhnout:

 • laktózová intolerance,
 • zjevná alergie na mléko (zjistitelná z IgE testů),
 • skrytá alergie, která se v IgE testech neobjeví a většinou se projevuje u malých dětí.

 

Argumenty pro

 • Mléko je skvělým zdrojem vápníku: ano, 200 ml mléka obsahuje okolo 230 mg vápníku (což je zhruba polovina doporučené dávky pro 4-6leté dítě).
 • Mléko obsahuje vitamín D: pokud je fortifikované, tak jistě ano, obyčejné mléko, pocházející od ustájených krav vitamín D obsahovat nebude.
 • Mléko je dobrým zdrojem komplexních bílkovin: ano, 200 ml mléka obsahuje 6,4 g bílkovin (což je zhruba 1/3 doporučené dávky pro 4-6leté dítě).

Argumenty proti

 • Nebyla prokázána spojitost mezi zvýšenou konzumací mléka a nižším výskytem zlomenin.
 • Mléko obsahuje hodně kalorií a tuku (bio čerstvé mléko obsahuje 1,5x více kalorií než Coca Cola), ochucená mléka podávaná dětem obsahují hodně kalorií a zbytečného cukru.
 • Mléko doporučované tradiční čínskou medicínou bylo v mnohem přirozenější formě než to, které dnes kupujeme v obchodech.
 • Mléko zahleňuje.

 

Stejně jako u dospělých, i u dětí si myslíme, že lze všechny potřebné živiny dětem dodat jinou formou, než je mléko. Zaměřte se na obyčejné bílé jogurty, či kefíry. Pokud budete hlídat příjem kalorií, můžete zařadit i jogurtová mléka. Tuku se v omezené míře netřeba bát, děti potřebují kvalitní tuk pro svůj rozvoj a růst, nehledě na to, že tuk je důležitý pro vstřebávání vitamínů A, D, E a K.

Fermentované mléčné výrobky (jako jsou právě jogurty), jsou pro tělo přínosné nejen tím, že pomáhají regulovat zažívání, ale pomáhají přecházet akné, regulují vstřebávání tuků ze stravy a podporují vstřebávání minerálních látek.

 

Jste-li vy a vaše děti milovníky mléka, doporučujeme vždy zvážit následující doporučení:

 1. Kravské mléko zařadit do dětského jídelníčku až od 1 roku dítěte. Pro mladší děti není svým složením vhodné.
 2. U malých děti do dvou let podávejte vždy plnotučné mléko, nebo bio čerstvé mléko. U starších dětí můžete postupně přecházet na polotučné.
 3. Vyhněte se sladkým čokoládovým či jinak dochuceným mlékům.
 4. Dětem dávejte jeden, maximálně dva hrnečky mléka denně. Vysoké dávky mléka mohou podle některých studií vést k anémii, obezitě či vyšší lámavosti kostí. V případě, že vaše děti budou pít víc než jeden litr mléka denně a budou mít i další bohaté zdroje bílkovin, hrozí zvýšená ztráta vápníku z organismu vlivem síry, která je právě v mléčné bílkovině obsažená.
 5. Vybírejte mléko ideálně ve skleněné lahvi, spíše než v TetraPacku.