Za zdravou prostatu
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Za zdravou prostatu

Věděli jste, že v Čechách onemocní rakovinou prostaty 60 mužů ze 100 000, v severní Americe 93 mužů ze 100 000, ale v asijských zemích pouze 1 ze 100 000? Víte proč? Co může hrát roli v takovémto markantním rozdílu?

 

Správně – je to strava. Asijská strava je bohatá na ovoce, zeleninu a sojové výrobky. To samozřejmě není vše – věk, etnický původ a rodinná anamnéza hrají také roli.  Pravdou ovšem zůstává, že stravu můžeme ovlivnit nejlépe. Správná výživa, jak studie opakovaně prokazují, hraje důležitou roli ve zdraví prostaty.

Nezdravé stravovací návyky a životní styl mohou výrazně ovlivnit rakovinotvorné bujení prostatické žlázy. Nedostatek ovoce a zeleniny, vlákniny, sóji, přiměřeného pohybu a naopak nadbytek živočišných bílkovin a tuků výrazně přispívá ke vzniku tohoto onemocnění.   Zde jsme pro vás či vaše drahé polovičky připravili několik základních bodů a doporučení potravin, které mají na stav a zdraví prostaty vliv:

  • Zařaďtě do stravy dostatek zeleniny, cca 400 gr denně a nezapomeňte na pravidelnou konzumaci červeného zelí, brokolice, kapusty, chřestu, rajčat, česneku a cibule.
  • Jezte 1-2 ks ovoce denně a pravidelně si dopřejte například vodní meloun či růžový grep, příp. v sezóně guavu nebo tomel.
  • Jezte dostatek vlákniny (ta se nachází v celozrnných potravinách, ovoci a zelenině).
  • Omezte konzumaci červeného masa a částečně ho nahraďte sojovou alternativou (např. tofu nebo tempeh). Nadměrná konzumace živočišných bílkovin tělo zatěžuje a podporuje rakovinotvorné bujení. Do jídelníčku pravidelně zařazujte ryby jako je pstruh, losos, tuňák, treska či sardinky.
  • Jezte zdravé oleje a tuky – používejte olivový nebo lněný olej, omezte živočišné tuky. Živočišné tuky zatěžují organismus a jejich nadměrná konzumace je nevhodná.
  • Jezte čerstvá semínka a ořechy – namíchejte si různé kombinace, snězte 1 menší hrstičku denně. Vždy zařaďte dýňová semínka nebo para ořechy. Dýňová semínka obsahují dobré hodnoty zinku, 6 para ořechů denně zase dostatek selenu. Oba tyto minerály jsou jedněmi ze zásadních prvků, které chrání prostatu.