Pořádně se vyspat
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Pořádně se vyspat
Cítíte se unavení, máte pocit, že vám chybí energie, zapomínáte, jste nevrlí, nesoustředění, podráždění a impulzivní? A spíte dost?

  Všechny uvedené projevy totiž úzce souvisejí s nedostatkem spánku. Podle profesora neurologie z Oxfordské Univerzity, Russella Fostera, trpí většina populace nedostatek spánku. Ať už je to tím, že si myslí, že je to ztráta času, nebo prostě ten čas nemají, mají pásmovou nemoc, pracují na směny, nebo zkrátka jen špatně spí.  

Rizika

Nedostatek spánku posléze vede k mikrospánku, což jsou stavy, kdy nekontrolovaně na maličký okamžik usneme. Studie uvádějí, že zhruba 30 % řidičů alespoň jednou v životě zažila mikrospánek a v USA je 100 000 nehod ročně způsobeno únavou.   Další důsledky jsou nadváha (je prokázané, že lidé, kteří spí méně než 5 hodin denně mají 50% pravděpodobnost obezity), stres, oslabení imunitního systému, kardiovaskulární onemocnění, diabetes. U lidí, kteří pracují na směny, je zvýšené riziko výskytu rakoviny.  

Jak dlouho bychom měli spát

Stále platí, že průměrná doporučená doba spánku je osm hodin. Někdo potřebuje víc, někdo míň. Teenageři by měli spát i 9 hodin a jak profesor Russell uvádí, mají predispozice proto, aby chodili pozdě spát a pozdě vstávali. I starší lidé potřebují hodně spánku, i když velmi často spí omezeně.  

Dvoufázový spánek

Některé studie uvádějí, že ještě na začátku 19tého století lidé spali na etapy. Chodili spát krátce po setmění, spali asi dvě hodiny, pak další hodinu až dvě byli aktivní a poté pokračovali ve spánku. Aktivitou se rozumí čtení v posteli, modlitby, různé drobné domácí činnosti, sex nebo i návštěva sousedů, úvahy o snech, meditace. Tento fenomén vymizel s rozmachem pouličního osvětlení a elektřiny v domácnostech. Nicméně podle profesora Rogera Ekricha z Univerzity ve Virgínii změna spacích návyků, na které tělo bylo zvyklé po staletí, může být příčinou mnoha poruch spánku. V současné době se mnoho lidí budí uprostřed noci a nemůže spát, což je znervózňuje a ještě více to narušuje jejich spánek.  

Aby se vám dobře spalo

  • Ztlumte světlo ve svém okolí aspoň 30 minut předtím, než půjdete spát. Žádné koukání na televizi, do počítače nebo do mobilu.
  • Od oběda nepijte kávu ani nepoužívejte jiné stimulanty.
  • Vypněte a zklidněte se, pusťte si třeba příjemnou relaxační hudbu nebo audioknihu.
  • Spěte ve vyvětrané chladné místnosti.
  • Světlo po ránu vám pomůže vstát.
  • Alkohol před spaním může být krátkodobě nápomocný, nicméně nenavodí kvalitní spánek, ale působí jako sedativum, takže sice usnete, ale pořádně si neodpočinete.