Konec zimní únavy – vitamín D, masáž uší a volume doprava
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Konec zimní únavy – vitamín D, masáž uší a volume doprava

Boj se zimní únavou potrápí čas od času každého z nás. Krátké dny a dlouhé noci, nedostatek slunečního svitu, zima, stres, únava a špatná nálada. Všechno se vším souvisí a my tuto dobu vnímáne často negativně. Čím je zima delší, tím více únavu a špatnou náladu pociťujeme. Jak tedy bojovat se zimní únavou a špatnou náladou?

 

Spánek a vstávání

Dostatečně spěte. Dospělý člověk potřebuje 7.5 – 9 hodin spánku denně. Pokud spíte méně než 7.5 hodiny, vytváříte si deficit, který se těžko dohání. Choďte spát před půlnocí. Čas, který „naspíte“ před půlnocí, se považuje za ten nejkvalitnější spánek. Pokud tedy např. vstáváte v 7 ráno, jděte spát ideálně již mezi 22.00-23.00 hodinou.

 

Začátek dne je důležitý – protáhnout tělo a promasírovat uši! Ráno se protáhněte a promasírujte si uši a ušní lalůčky. 10 minutové protažení, pozdrav slunci, 5 tibeťanů nebo procházka do trafiky pro noviny vás nastartuje do nového dne. Je prokázáno, že ranní protažení vám zlepší náladu a tok pozitivní energie na nastávající den. Ti stateční z vás se mohou ještě navíc osprchovat studenou vodou. Pokud chcete otužování vyzkoušet, ale máte strach, zvykněte si postupně. Začněte se sprchováním od nohou nahoru.

 

Strava, únava a zimní deprese Nedostatek sluníčka způsobuje únavu a zimní deprese, což značí, že naše tělo postrádá vitamín D. Ideálně ho začněte doplňovat již na podzim a to v podobě pravidelného přísunu tučných ryb nebo doplňku. Na zimu si kupte kvalitní multivitamín s obsahem vitamínu D a vitamíny skupiny B. Jezte dostatek ryb, zeleniny a vlákniny. Dostatečně hydratujte. Vypijte 2-3 litry tekutin denně a to v podobě vody, bylinných čajů, freshů, polévek. Naopak se vyvarujte nadměrné konzumaci černého či zeleného čaje a kávy, cukru a soli. Ideálně úplně vynechte kravské mléčné výrobky (kromě přírodního jogurtu a kefíru) a výrobky ze pšenice. O masných a tučných výrobcích mluvit netřeba – zatěžují organismus a únavu radikálně zhoršují. A samozřejmě nezapomeňte snídat.

 

Přes den hudba, pohyb, barvy a volume doprava Není nic lepšího než hudba, barva nebo pohyb, co vás přes den pozitivně povzbudí a naladí. Na cestě do práce si nalaďte vaše oblíbené rádio, pořádně si ho zesilte a na plno si zazpívejte. V práci si do vašeho zorného pole dejte vaší oblíbenou barvu, ideálně sytou, plnou, která vám dělá dobře (například žlutá nebo tyrkysová připomínající slunce a moře, ale samozřejmě to může být i jiná). To může být třeba obrázek, oblíbený šátek nebo čerstvé květiny. Pokud celý den sedíte u počítače nezapomeňte se pravidelně protahovat, alespoň 10 minut 2x denně a nebo si běžte 2x týdně zacvičit a pořádně se zapotit.  

 

Přejeme vám pohodové přežití této zimy a spokojený zimní čas!