Prášek do pečiva nebo jedlá soda?
Autor příspěvku: host

Prášek do pečiva nebo jedlá soda?

Prášek do pečiva

Prášek do pečiva je složen z jedlé sody, dihydrogenfosforečnanu vápenatého a plnidla ve formě pšeničné mouky (pro bezlepkáře použijte kukuřičnou). Už asi vidíte, kde je zakopaný pes … ano, v tom strašně dlouhém názvu. Poněvadž o jedlé sodě píšeme o kousek níže, v následujícím odstavci bychom vám rády objasnily hydrogenfosforečnan vápenatý – ze zdravotního hlediska pro nás nelákavou složku kypřícího prášku.

Hydrogenfosforečnan vápenatý neboli E500 představuje na éčkovém žebříčku střední riziko. Na semaforu bychom ho označily oranžově. Při nadměrném nebo pravidelném či dlouhodobém užívání může E500 způsobit m.j. zažívací problémy a minerální nerovnováhu vápníku a fosforu, která vede k osteoporóze. Dalším pro nás jasným problémem je to, že klasický prášek do pečiva je také vyráběn s hliníkem. Ano, prášek do pečiva obsahuje těžký kov! Takže pokud prášek do pečiva používáte, tak doporučujeme střídmost a biokvalitu a jedině bez aluminia/hliníku (koupíte v obchodě se zdravou výživou). Kypřící vlastnost prášku do pečiva se aktivuje teplem a proto při jeho použití těsto začne růst až po té, co jej vložíte do předehřáté trouby nebo někam na zdroj tepla.

 

Jedlá soda

Jedlá soda neboli soda bikarbona je obecně uznávána jako neškodná a při její konzumaci se neobjevují žádné vedlejší účinky.  Její číslo v éčkové tabulce je E450. Je dokonce povolena i do různých dětských směsí. Jedlá soda reguluje pH (alkalizuje), používá se v kosmetickém, potravinářském i farmaceutickém průmyslu, můžete s ní šetrně umývat a uklízet. Rozdíl v použití prášku a sody je v tom, že soda bikarbona reaguje s ingrediencemi ihned (již v míse) a kypřící prášek až za tepla. Musíte tedy se sodou pracovat trochu rychleji. Existuje 5 druhů kvality jedlé sody. Soda v 1. a 2. stupni je používána ve farmacii a potravinářském průmyslu. Nižší stupně jsou pak používány např. do úklidových prostředků či hasících přístrojů, což sice nezní až tak lákavě, ale jde o celkem jednoduchý chemický proces. V porovnání s práškem do pečiva pro pečení u nás soda určitě vede. S jedlou sodou si můžete nejenom upéct něco dobrého, ale v případě, že to trošku přeženete s jídlem, můžete ji použít na zklidnění pálení žáhy. Nebo kdyby vám náhodou v tom vánočním veselí začal hořet stromeček, můžete ji použít jako hasicí přístroj (to byste ale potřebovali o něco více než jeden pytlík :-). Když se soda zahřeje, tak kolem sebe – jednoduše řečeno – vysaje vzduch a plamen se nemá čím živit. No a pokud vám ukápne nějaká ta dobrota na kalhoty nebo na koberec, tak – přesně tak – použijete opět sodu. Na jakékoliv pečení či vnitřní použití jednoznačně doporučujeme jedlou sodu v biokvalitě. Na hašení vánočních stromků či čištění ubryndaných kalhot postačí soda klasická.