Mensturace
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Mensturace

A máme tu jedno holčičí téma – menstruace. Menstruace by měla přijít a odejít – bez toho, aby naše tělo nějak nadměrně zatížila. Ale která žena může s klidem říct, že její menstruace proběhne bez bolesti, bez silného krvácení nebo bez premenstruačního syndromu? Jen málo která. Nedávná italská studie odhaduje, že problémy s menstruací má až 84 % žen. Takže dámy, pro ty z vás, které měsíčně trpí a pánové, kteří trpíte se svými drahými polovičkami a nosíte jim do postele gumové lahve s horkou vodou a čokoládu, možná vám tyto informace pomohou a hlavně přinesou úlevu.

 

Byliny

My sice píšeme převážně o potravinách, ale je pravda, že na ženské problémy zabírají bylinky velmi dobře. Výběr je široký – my doporučujeme anděliku čínskou, pivoňku, lékořici, kontryhel, hluchavku, kokošku pastuší-tobolku, měsíček či drmek. To jsou základní byliny, o kterých je dobré uvažovat, když vás menstruace trápí. Zároveň doporučujeme navštívit zkušeného bylinkáře, aby vám připravil kombinaci přímo pro vás.  

 

Bolestivá menstruace

Rozlišujeme dva základní typy bolesti. Během menstruace nebo těsně před jejím začátkem to může být buď ostrá, bodavá až do křeče. Druhý typ bolesti je spíše popisován jako pálivá intenzivní bolest, která přetrvává. Samozřejmě je možné mít oba dva druhy bolesti. Ostrá bodavá křečovitá bolest značí mj. nedostatek minerálních látek jako je hořčík a vápník. Mezi potraviny, které je dobré do stravy zařadit minimálně 4x týdně, patří tmavá listová zelenina, maso, ryby, sezamová semínka, mandle. Pálivá bolest naznačuje spíše pro-zánětlivý stav a nadbytek prostaglandinů v organismu. Ty nejlépe snížíme pravidelným přísunem omega 3 mastných kyselin. Ano, správně – oříšky, semínka, lněný olej, ryby.. Samozřejmě v tomto případě můžete uvažovat i o doplňcích stravy.

Silné krvácení

Zde budou opět indikovány bylinky a to hlavně kontryhel, kokoška, andělika. Co se stravy týče, je třeba si hlídat 2 následující body:

  1. dostatek železa: nedostatek železa způsobuje začarovaný kruh velmi silného krvácení. Při silné menstruaci ztrácíme železo. Je to jediný způsob jak se ho efektivně zbavit. A zároveň jeho nedostatek krvácení zhoršuje. Takže při silném krvácení je třeba ho doplňovat. Nejvíce železa je obsaženo v mase a v rybách. Jedná se o tzv. heme formu, to znamená, že je velmi dobře vstřebatelná. Tmavá listová zelenina, luštěniny nebo spirulina železo sice také obsahuje, ale je to non–heme forma a střebatelnost je pouze 20%.
  2. stagnace jater: při silném krvácení používáme v naturopatickém žargonu výraz „stagnace jater“. Což v žádném případě neznamená, že máte nějaký problém s játry.  K této „stagnaci“ v dnešní době dochází velice často a vlivy jsou různé – okolní prostředí, toxiny, stres, strava, nedostatek pohybu. A jak se tedy jaterní stagnace zbavíme? No samozřejmě potravinami, které čistí játra. Nejefektivnější funkční skupinou je brukvovitá zelenina – brokolice, kapusta, růžičková kapusta, květák, pok choy, brukev, daikon, rukola a mnoho dalších. Jezte minimálně 4x týdně.