Menopauza
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Menopauza

Seznamte se, prosím .. 

Průměrný věk počátku menopauzy je 51 let. Menopauza je charakterizována klesajícími hodnotami cirkulujících hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou až do té doby vylučovány vaječníky. Důsledkem snížení jejich tvorby je pozastavení menstruace. Pokud je tato doba delší než 6 – 12 měsíců, je tento stav nazýván menopauzou.

Estrogen i progesteron však potřebujeme a proto i přesto, že dojde k významnému omezení jejich tvorby, tělo si dokáže poradit. Folitropin a luteinizační hormon stimulují vaječníky a nadledvinky k vyšší tvorbě androgenů, které jsou pak našimi tukovými buňkami ve stehnech a bocích přetvořeny na estrogen. Ano, čtete správně – menopauzální žena potřebuje mít na sobě trochu tuku, aby byla zdravá. Tyto hodnoty jsou však nízké, a dostatečné pouze na pokrytí základních potřeb organismu.

Nejčastějšími příznaky menopauzy jsou především návaly horka, nespavost, přibývání na váze, únava a srdeční obtíže. Časté jsou i záněty močového měchýře, studené ruce a nohy a atrofie tkání pochvy, způsobující bolestivý pohlavní styk. Mnohé tyto příznaky jsou výsledkem pozměněné funkce hypotalamu, mostu mezi centrálním nervovým systémem a endokrinním systémem. Hypotalamus (též podhrbolí, část mezimozku) totiž reguluje náš metabolismus, tělesnou teplotu, spánek, reakci na stres, libido a náladu.

A co teď?

Pokud jste si menopauzou ještě neprošly, je dobré se na ni začít po 40 – 45 roku života připravovat. I přesto, že výše vypsané menopauzální příznaky jsou velmi časté, pokud začnete s úpravou životosprávy a zařazením správných funkčních potravin do vašeho jídelníčku, můžete se jim úplně vyhnout. 

Strava je základ.

Již od peri-menopauzálního věku, tedy cca 45 let, je dobré podstoupit pravidelnou detoxikaci organismu. Pokud jste ještě detoxikaci nikdy nepodstoupily, třeba váš zaujme ta naše. Soustřeďte se hlavně na pročišťování střev a jater.

Dále je důležité jíst dostatek potravin, které obsahují tzv. fytoestrogenní látky. Fytoestrogeny jsou aktivní látky v rostlinách, které mají podobnou biochemickou strukturu jako lidské hormony estrogeny a mohou tak částečně nahradit jejich funkci. Mezi potraviny s vyšším obsahem fytoestrogenů patří především lněná semínka, sója, fenykl, listová petržel a celer. Dále je najdeme v oříškách a semínkách, vojtěšce, jablcích a celozrnných potravinách.

Tyto potraviny též obsahují ligniny a isoflavonoidy, které naše mikrobiota (bakterie v tlustém střevě) přetváří na látky, které zabraňují návalům horka, snižují riziko vzniku osteoporózy, zvyšují dozrávání slizničních buněk v pochvě, snižují riziko vzniku rakoviny prsu (a prostaty) a tlustého střeva.

Zajímavosti

  • Již 2 lžíce mletých lněných semínek denně dokáže zabránit vzniku nepříjemných návalů horka,
  • 1 hrnek sójových bobů obsahuje cca 300mg isoflavonů, což je cca 0,45mg konjugovaného estrogenu, což odpovídá jedné tabletě hormonální substituce,
  • hormonální substituce v prvních 2 – 3 letech snižuje riziko vzniku osteoporózy, pokud ji ale berete déle než 3 roky, riziko vzniku se významně zvyšuje,
  • pravidelná konzumace (cca 1 – 2 lžíce denně) lněných mletých semínek významně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty.

 

Nezapomínejte i na správný výběr tuků. Existuje silná spojitost mezi konzumací saturovaných tuků (živočišné, trans tuky, margaríny, přepálené tuky atd.) a vznikem rakoviny prsu u postmenopauzálních žen.

Dále pak nezapomínejte ani na v tucích rozpustné vitaminy, a to především vitamin E. Vitamin E snižuje příznaky atrofie poševní sliznice (což má za následek bolestivý pohlavní styk) a suché pokožky. Potraviny s obsahem vitaminu C a bioflavonoidy zase zlepšují integritu tkání a tvorbu kolagenu.

Pravidelně cvičte (30 minut 3x týdně) a pokud kouříte, je nevyšší čas s tím přestat.