Ing. Monika Novotná

Terapeutka klinické nutriční medicíny

 

Ing. Monika Novotná

O mně

Ke své současné profesi jsem se dostala tak trochu oklikou. Původně jsem vystudovala ekonomii na České zemědělské univerzitě v Praze a víc než 13 let jsem pracovala jako specialistka on-line komunikace a eCare. I když mě moje práce bavila, vnitřně mě to pořád táhlo jinam. Potřebovala jsem pochopit, jak vlastně naše tělo funguje a jak mu můžeme přírodní cestou bez využití chemie pomoct ke zdraví. A abych se tomuhle tématu mohla věnovat opravdu naplno, absolvovala jsem akreditovaný kurz výživového poradce.

Věřím, že příroda nám v bylinkách a dalších produktech dává k dispozici všechno, co potřebujeme. Ať už v kuchyni nebo pro léčbu nejrůznějších neduhů těla i ducha. Proto jsem s radostí začala spolupracovat s Ivetou Kulhánkovou a Kateřinou Boesenberg BHSc. ND, DN na prvním českém naturopatickém portálu healthjam.cz. Kateřina v Praze otevřela Školu klinické naturopatie, což mi umožnilo vystudovat 4letý obor Klinické nutriční medicíny. Tomu se dnes v rámci své praxe věnuji jako terapeutka.

Profesní kvalifikace a certifikáty

  • Bachovy květové esence – Certifikát level 1 a 2 pod záštitou  The Dr Edward Bach Centre (2023) 
  • Absolventka oboru Klinická nutriční medicína na Škole klinické naturopatie (2015–2020)
  • Testy funkční medicíny: Hormonální nerovnováha – Certifikát Školy klinické naturopatie (2020)
  • Tkáňové soli – Certifikát Školy klinické naturopatie (2020)
  • Členka České naturopatické společnosti (od 2018)
  • Redaktorka portálu Healthjam.cz (od 2015)
  • Poradkyně pro výživu – akreditovaná MŠMT (2014)

Klinická nutriční medicína

Celosvětově uznávaná léčebná terapie, která se z pohledu efektivnosti řadí hned za západní medicínu. Cílem terapie je hledání příčin nerovnováhy v těle a následná obnova vnitřní harmonie.
Využívá vztah mezi stravou, nutrienty (vitamíny, minerály, stopové prvky) a životním stylem (pohyb, spánek, práce se stresem) k obnově rovnováhy v těle, a ke zmírnění, nebo dokonce úplnému odeznění příznaků chronických a civilizačních chorob. Je velice efektivní hlavně v prevenci těchto chorob a vhodně tak doplňuje odbornou lékařskou péči.

Diagnostické metody:

  • metody funkční medicíny (iridologie, pohledová diagnostika a další)
  • západní vyšetřovací metody (měření krevního tlaku, interpretace krevního obrazu atd.)
  • případně i testy funkční medicíny na potravinové intolerance a alergie, hormonální nerovnováhu, zatížení těžkými kovy, parazitální nebo virové zatížení nebo rozbor střevního mikrobiomu

Moje zaměření

Iridologie – detailní rozbor oční duhovky a bělimy. V oku se odráží jednak genetická výbava, se kterou se člověk rodí (genotyp), a zároveň i to, jak stav jednotlivých orgánů ovlivňuje člověk sám v průběhu života (fenotyp).
Optimální stravovací návyky – podle aktuálního stavu klienta, obtíží, které řeší a individuálních stravovacích potřeb navrhnu úpravu jídelníčku a případné vhodné načasování jídel.
Zažívací obtíže – zahrnuje např. nadýmání, těžké trávení, bolesti žaludku, potravinové intolerance a alergie.
Hormonální nerovnováha – může zahrnovat přehnané stresové reakce těla, přetížení adrenálního systému, nerovnováhu ženských / mužských hormonů nebo problémy se štítnou žlázou.
Únava a stres – podle identifikované příčiny navrhnu nejvhodnější postup, jak nabrat dostatek energie a zvládat stresové situace snadněji.
Problémy se spánkem – poradím, jak jim předcházet a řešit, když nastanou.
Nesoustředěnost, hyperaktivita, ADHD – vhodnou stravou a jejími doplňky můžeme zmírnit příznaky nerovnováhy centrální nervové soustavy.
Ekzémy
Prevence civilizačních chorob

Kde působím a kontakt

Ecce Vita, U Pernikářky 111/2a, Praha 5 (čtvrtky, pátky)
SAWA Centrum, Tyršova 172, Nymburk (po domluvě)
E-mail: monika@healthjam.cz

Ceník a služby

Jednotná cena 1 400 Kč / hodina

1. konzultace – Diagnostický rozbor (2h)
Detailní diagnostika klienta – iridologický rozbor, pohledová diagnostika, rozbor jazyka, měření na bioimpedanční váze, posouzení lékařských zpráv a krevních testů, jsou-li k dispozici, detailní terapeutický dotazník, principy zdravé výživy. 

2. konzultace – Vyhodnocení diagnostiky a nutriční protokol (2h)
Vyhodnocení diagnostiky jazyka, irodologie, stravovacích návyků, lékařských zpráv, individuální návrh nutričního protokolu a případné doplňující testy funkční medicíny podle aktuálních obtíží. 

Následná konzultace (1h)
Posouzení aktuálního stavu a návrh dalšího postupu v rámci terapeutického protokolu.

Telefonická / e-mailová konzultace (do 1/2h)

Kurz vaření (až 3h) – 1 400 Kč / hodina + suroviny
Individuální kurz vaření vč. asistovaného nákupu. Podle předem dohodnutého obsahu kurzu (např. vaření bez lepku, mléka, cukru / sezónní vaření apod.) naplánují recepty. Společně zajdeme nakoupit potřebné suroviny (při nákupu vysvětlím, jaké potraviny vybírat, na co si dávat pozor) a následně připravíme několik pokrmů. Veškeré pokrmy si odnesete domů.

Co dělat, když nestíháte přijít

Některé životní karamboly prostě předvídat nelze. Pokud ale víte, že na konzultaci nezvládnete dorazit, dejte mi prosím vědět co nejdřív. Společně najdeme náhradní termín a ten uvolněný budu moct nabídnout někomu dalšímu. Za konzultaci, zrušenou v kratší lhůtě než je 24 hodin, účtuji 2/3 původní ceny.