Úvod do světa medicinálních hub
Autor příspěvku: host

Úvod do světa medicinálních hub

Co si představit pod pojmem medicinální houby? Jde o houby, jejichž domovinou je především Dálný východ, pod tím rozumíme především Čínu, ale také Vietnam a Japonsko. V těchto zemích medicinální houby a jejich léčivé působení znají už několik tisíciletí. Do Evropy i do celého světa se dostaly postupně, většinou díky cestovatelům a přírodovědcům, kteří do těchto krajin vyrazili a přivezli si je zpátky z cest. Podrobně je popsali a zařadili do svých herbářů. Ovšem například Číňané je znali už ve starověku. Zkušenostmi postupně zjistili, že houby podporují jejich duševní i tělesné zdraví a pomáhají zajistit dlouhověkost. 

 

Dodávají energii a působí jako antioxidanty 

Název medicinální si houby zasloužily právě proto, že vynikají léčivými účinky a jsou proto zdatnými pomocníky v medicíně. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů a dalších živin. Působí preventivně proti nemocem a tvoří součást jejich léčby. Působí pozitivně na dosažení hormonální rovnováhy. Některé z nich vykazují antidepresivní působení, docílíte s nimi lepšího spánku a soustředění. Zlepšují paměť a dodávají životní energii. Užitečné jsou na snižování cholesterolu, stabilizaci glykémie, prospívají tělu jako prevence kardiovaskulárních chorob. Antioxidační efekt pomáhá tělu vypořádat se s volnými radikály, které napadají buňky.

 

Betaglukany nastartují imunitu 

Velice významný je obsah betaglukanů v houbách. Právě betaglukany dokážou stimulovat imunitní systém, což je v dnešní době velice důležité. Naše imunita je velmi často oslabená a neví si rady s rozmanitými infekcemi. Dále betaglukany pomáhají lidskému tělu bojovat s různými záněty, které se v něm vyskytují. 

 

Houby proti stresu

Léčivé houby se také řadí do skupiny adaptogenů, tedy látek, které nám pomáhají přizpůsobit se náročným životním podmínkám. Zvyšují naši odolnost vůči stresu. Díky nim nedochází k nepřiměřenému zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu – ten stojí za nastartováním řady civilizačních chorob. Spousta lidí ho má zvýšení právě kvůli chronickému stresu, který každodenně zažívají.  S medicinálními houbami se s tímto civilizačním problémem dokážeme snáze vyrovnat. 

 

Nejefektivnější užívání hub 

Jak houby užívat? Nejúčinnější je extrakt, který obsahuje 40 % polysacharidů. Obecně nejsou známy žádné zásadní vedlejší účinky medicinálních hub, ale pokud užíváte nějaké konvenční léky, léčíte se s nějakou akutní nebo chronickou chorobou, měli byste konzumaci výtažků z hub konzultovat se svým lékařem. Obezřetné by měly být rovněž těhotné ženy. Nejvhodnější je konzumovat výtažky z hub asi půl hodiny před jídlem. Tak tělo látky z nich lépe vstřebá a využije. Více o užívání medicinální hub najdete zde.

 

V pokračování článku se seznámíme s nejzajímavějšími medicinálními houbami. 

 

Autor článku: Pavel Štěpka

Pavel Štěpka je zakladatelem projektu Superionherbs.cz, který provádí světem tradiční čínské medicíny a extraktů z léčivých hub a rostlin. O alternativní medicínu se zajímá již přes 20 let. Pravidelně navštěvuje jihovýchodní Asii, odkud vozí poznatky o přírodní medicíně, které rád předává dál. Mezi jeho zájmy patří zenový budhismus, bojová umění (brazilské jiujitsu, thajský box) a duchovní literatura.