Reishi, chaga, cordyceps a shiitake
Autor příspěvku: host

Reishi, chaga, cordyceps a shiitake

V předešlém článku jsme se seznámili s medicinálními houbami jako takovými, pojďme se nyní podívat na jejich nejznámější zástupce:

 

Reishi – Lesklokorka lesklá 

Reishi (na titulním obrázku) čili lesklokorka lesklá je pravděpodobně nejznámější houbou spadající do kategorie těch medicinálních. Vyniká antioxidačním působením, proto se jí říká houba dlouhověkosti – pomáhá nám v boji proti stárnutí tím, že chrání buňky proti útokům volných radikálů. Jednoduše tyto záporně nabité částice naváže na sebe. Významně posiluje imunitní systém. Tlumí úzkost a stres i deprese. Zlepšuje spánek. Dodá vám vitalitu a díky ní se dokážete lépe soustředit. Její význam zvyšuje skutečnost, že se v ní nacházejí všechny esenciální aminokyseliny, které si lidský organismus sám nedokáže vyrobit. Důležitý je i obsah selenu, železa a vitamínů skupiny B. 

 

Chaga – Rezavec šikmý

Sibiřská čaga (chaga) neboli také Rezavec šikmý, rovněž nabízí silné antioxidační působení. Opět je triumfem v boji s volnými radikály. Tlumí oxidační stres zodpovědný nejenom za stárnutí lidské pokožky. S její pomocí si organismus mnohem snáze poradí se záněty. Rusové znají Čagu stovky let a v oblastech, kde ji konzumují, se téměř nevyskytuje rakovina žaludku. Zpomaluje totiž růst nádorových buněk. Zároveň je celkově velmi užitečná právě při chorobách žaludku, a to včetně žaludečních vředů. I v Rezavci šikmém se nachází velké procento betaglukanů aktivujících činnost lymfocytů, které se pak dokážou vypořádat s infekcemi. 

 

Cordyceps – Housenice čínská 

Cordyceps, česky Housenice čínská je unikátní houbou, která napadá hmyz. Proroste jeho tělem. Účinky Housenice čínské jsou velice širokospektrální. Nejenom, že podporuje imunitu, ale zároveň funguje i jako regulátor krevního tlaku – pomáhá ho snižovat. Tlumí únavu, doplňuje životní energii. Ovšem nejde jenom o duševní výkon, který pomáhá zlepšit. Velice silně pozitivně působí i na výkon fyzický. Díky působení výtažků z Cordycepsu dochází k rozšíření aorty o 40 %, což se významně promítá do průtoku krve. Zvyšuje se tak i okysličení, a to má velký význam u sportovců. Zlepšuje jejich výkon, zvyšuje vytrvalost. Adenosin obsažený v Housenici čínské podporuje tvorbu ATP, čili zdroje energie pro tělní buňky. I tento mechanismus stojí za zvýšením fyzických výkonů. Proto sportovci užívají Cordyceps. 

 

Shiitake – Houževnatec jedlý

Jídlo si ale z většiny medicinálních hub nepřipravíte. Výjimky se mezi nimi ovšem najdou a patří k nim i Shiitake, tedy Houževnatec jedlý. Jak už napovídá její název, je jedlá a k tomu mimořádně chutná. Říká se jí elixír života. Pomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak. Působí proti virům a pochopitelně nesmíme opomenout ani její pozitivní vliv na imunitu a léčbu zánětů. Budete-li konzumovat Shiitaké, snáze zatočíte nejenom s viry, ale bakteriemi a rozmanitými parazity, kteří lidské tělo napadají. Významný je obsah polysacharidu lentinanu v této houbě. Tato látka nejenom napomáhá tělu v boji se zmiňovanými vetřelci, ale rovněž ničí nádorové buňky. 

 

Autor článku: Pavel Štěpka


Pavel Štěpka je zakladatelem projektu Superionherbs.cz, který provádí světem tradiční čínské medicíny a extraktů z léčivých huba rostlin. O alternativní medicínu se zajímá již přes 20 let. Pravidelně navštěvuje jihovýchodní Asii, odkud vozí poznatky o přírodní medicíně, které rád předává dál. Mezi jeho zájmy patří zenový budhismus, bojová umění (brazilské jiujitsu, thajský box) a duchovní literatura.