Zdravé miminko aneb prekoncepční péče
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Zdravé miminko aneb prekoncepční péče

Plánované rodičovství je sice běžnější u starších párů nebo u párů, které mají s otěhotněním problémy, přesto by však prekoncepční péče neměla být vyjímkou ani u těch ostatních. Pokud si pohráváte s myšlenkou rodičovství, začněte s harmonizací organismu co nejdříve. Pokud o miminku zatím nepřemýšlíte, nevadí – řešte své případné zdravotní problémy tak jako tak a usnadníte si práci později.

 

Příprava na těhotenství je totiž stějně důležitá jako těhotenství samotné. Silné a zdravé tělo matky je jedním z předpokladů pro zdravé a bezproblémové těhotenství a následně pro silné a zdravé dítě. Rovněž zdraví otce zde hraje nezanedbatelnou roli. Čím zdravější a připravenější je organismus rodičů, tím méně potenciálních problémů může nastat nejen během těhotenství, ale následně i v životě potomka.

Ve vývoji dítěte ale nehraje roli pouze zdravotní stav rodičů v době početí a zdravotní a psychický stav matky během těhotenství. Je důležité nepodcenit ani genetický “make-up” rodičů nebo možné toxické zanesení organismu.

 

ŘEŠTE SVÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Ženy jako hlavní aktérky by měly věnovat svému tělu před plánovaným početím o trošku větší pozornost než muži a řešit svůj aktuální zdravotní stav. Hormonální a gynekologická onemocnění či onemocnění štítné žlázy mohou být překážkou úspěšného těhotenství. Neignorujte výtoky, kvasinku candidu či opakované záněty močového měchýře – známky oslabeného imunitního systému. I zažívání musí fungovat bezchybně. Pokud není vstřebávání nutrientů v pořádku, hrozí nedostatečná výživa organismu a následné problémy s otěhotněním. U žen, které nemohou otěhotnět a nebo u kterých dochází k samovolným potratům, nemusí být vždy na vině genetika. Může jít například o polycystický syndrom či zanesesení organismu těžkými kovy.

U obou budoucích rodičů je také dobré se detailněji podívat na aktuální zdravotní stav jako takový. Častá nachlazení, rýmy, chřipky, oslabený imunitní systém, alergie, potravinová přecitlivělost, ekzémy, špatné zažívání, zácpy či plynatost jsou příznaky oslabení v organismu a je ideální je před početím vyřešit.

 

DETOXIKACE OBOU RODIČŮ

I přesto, že je to žena, která připravuje prostředí, ve kterém se bude budoucí plod 9 měsíců vyvíjet, zdraví otce je v době početí stejně důležité jako zdraví matky.   Žijeme ve světě, kde nás toxické látky z okolního prostředí trvale obklopují. Pokud nejíte pouze bio stravu, kupujete polotovary, kouříte, pijete alkohol, bydlíte ve městě nebo v blízkosti silnice, léčili jste se v minulosti antibiotiky a nebo jste někdy brali léky, budete trpět do jisté míry toxickým zanesením a je tedy nutné pročištění organismu. Úroveň zanesení organismu škodlivinami závisí kromě prostředí, ve kterém žijete, a vaší životosprávy také na dalších faktorech. Na vašem genetickém vybavení i na tom, jak efektivně je vaše tělo schopno se s toxiny vypořádat. Cílená detoxikace trvá několik měsíců a v některých případech až rok. Měli by jste ji podstoupit pod dohledem odborníka, který vám podle příznaků a výše uvedeného sestaví individuální kůru k pročistění a následně posílení oslabených orgánů.  

 

TESTY

Testy jsou skvělým ukazatelem zdraví vašeho organismu a mohou pomoci odhalit nedostatky, které si vy sami nemusíte uvědomovat.

Krevní obraz ukáže stav červených a bílých krvinek a zda je v organismu nějaká aktivní alergická reakce či infekce. I obsah minerálů je důležitý. Nedostatek železa je spojován s rizikem předčasného porodu a nízkou porodní váhou novorozence. Naopak, pokud máte železa dostatek, tak ho není třeba nadměrně doplňovat, protože pak v organismu působí jako volný radikál a škodí.

Zinek, pravděpodobně nejdůležitější stopový prvek během těhotenství, je velmi důležitý již v prekoncepční péči. Kromě pozitivního ovlivňování imunitního systému má také u žen pozitivní vliv na ovulaci a plodnost a u mužů ovlivňuje kvalitu spermatu.

Nezapomeňte si nechat zkontrolovat funkci štítné žlázy. Její nedostatečná či nadměrná funkce může způsobit neplodonost.

Při opakovaných imunitních problémech či samovolných potratech je dobré si nechat si udělat test na možné zanesení těžkými kovy. Toto zanesení je velice běžné. Problematika těžkých kovů si zaslouží více než pár řádek, ale pro rychlou informaci jsou nejčastějšími viníky olovo (výfukové plyny, kontaminovaná půda, glazury, některá kosmetika, barvy na vlasy), kadmium (cigaretový kouř, vodní trubky, pesticidy, hnojiva), rtuť (amalgamové plomby, elektrické spotřebiče, ryby jako mečoun či žralok, vakcíny) a hliník (hliníkové nádobí, prášek na pečení, barvy do pečení, antacidy, obalové “tetra” materiály). Velikou výhodou prekoncepční péče je v případě aktivní infekce její brzké zjištění a léčba ještě před otěhotněním a nechtěným poškozením plodu.

Toxoplasmóza, cytomegalovirus, zarděnky aj. jsou totiž pro vyvíjející se plod velmi nebezpečné.

Důležité je u obou budoucích rodičů také stanovení Rh faktoru. Problém může vyvstat v případě, že otec je Rh pozitivní a matka Rh negativní a plod zdědí otcův Rh faktor. I přesto, že matka i plod mají samostatný krevní oběh, v některých případech se může stát, že trocha krve dítěte prosákne placentou do těla matky a tělo si začne vytvářet protilátky na “cizí” krev. To většinou nemá vliv na prvního potomka, ale u následujících dětí je v některých případech nutná kompletní výměna krve dítěte ihned po porodu. Pokud tedy patříte do této kategorie, je důležité zajistit optimální zpevnění cév ještě před otěhotněním, a tím snížit riziko unikání krve.

 

DOPLŇKY STRAVY

Správná výživa je podstatnou součástí každé prekoncepční (a následně koncepční) péče, poněvadž nedostatečně vyživený organismus způsobuje problémy později. Bohužel strava obsahující plnohodnotné a přírodní nekontaminované potraviny je v dnešní době výsadou jen několika málo komunit. Nesrovnalosti ve studiích na obsah vitamínů, minerálních látek a stopových prvků v potravinách jsou tak žhavým tématem vědeckých výzkumů posledních let. V prekoncepční fázi zajistí správný chod těla, metabolických a detoxikačních procesů specifické nutrienty – vitamíny, minerální látky, stopové prvky, aminokyseliny a antioxidanty. Chrání tělo před volnými radikály, regenerují tkáně a připravují organismus na těhotenství. Některé nutrienty jsou dočasně podávány ve vyšších terapeutických dávkách a to buď ke korekci nerovnováhy  nebo kvůli individuálním zvýšeným požadavkům organismu. Dostatek nutrientů pomáhá normalizovat tělesné procesy a připravuje tělo na bezproblémové těhotenství. V těhotenství pak zabraňuje vzniku různých nepříjemných stavů. Předčasný nebo nadměrně dlouhý porod, neschopnost kojit, nízká porodní váha novorozence či jeho oslabený zdravotní stav a v nejhorším případě narození mrtvého plodu – to vše může mít přímou souvislost s nedostatkem vitamínů, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin. Dokonce i geny jsou ovlivněny nutrienty. Dá se říci, že v základu nedostatečná výživa ohrožuje funkci reprodukčního ústrojí. Také již dnes víme, že určitým vrozeným vadám, které byly v minulosti považovány pouze za vady genetické, je v současnosti možno předejít řízeným užíváním specifických nutrientů. Správná nutriční podpora je důležitá i pro budoucí otce. Kvalita spermatu (předávané genetické informace) je přímo závislá na otcově dobrém zdravotním stavu a také na jeho nutričním statusu.

 článek pro časopis Meduňka 2012, Kateřina Boesenberg BHSc., ND