Úpal a úžeh – ta méně veselá stránka léta
Autor příspěvku: Dagmar Škodová

Úpal a úžeh – ta méně veselá stránka léta

Léto nám přináší spoustu ovoce, zeleniny. Jezdíme na dovolené, odpočíváme, chodíme do lesa, trávíme mnohem více času venku. A můžeme se potkat s různými obtížemi. Venkovní vysoké teploty, dehydratace a sluneční záření. Můžeme dostat úpal či úžeh.

 

Úpal

Úpal je přehrátí organismu, které může nastat po dlouhém pobytu venku, kde jsou vysoké teploty. V kombinaci s nedostatečným pitným režimem pak dochází k selhání termoregulace.

Hlavní příznaky úpalu je nevolnost, zvracení, bolest hlavy, zrychlený tep a dýchání, horečka.

 

Úžeh

Úžeh se často vyskytuje v kombinaci s úpalem. Vzniká opět při dlouhodobém pobytu na slunci. Nemáme pokrývku hlavy a dochází k přehřátí mozku v důsledku slunečního záření. Jsme opět delší dobu venku, v horkém prostředí, svítí nám slunce na hlavu a málo pijeme.

Na rozdíl od úpalu se úžeh může projevit se zpožděním, třeba až v noci.

 

Jak si můžeme pomoci

Doplňovat tekutiny (nejlépe minerální vodu). Je nutné se přesunout do chladné místnosti, ideální je i mírný průvan. Při úžehu je dobré se vysvléct z teplého oblečení, vysprchovat vlažnou vodou, ne úplně studenou, což je důležité zvlášť u dětí, aby u nich nedošlo k podchlazení. Vhodné je také přikládat si chladivý obklad na čelo.

 

Z rostlinné lékárny můžeme použít například zklidňující levanduli. Například přidáním 2 kapek esenciálního oleje do koupele. 

Vhodný je také heřmánek pravý, který má chladivé účinky a zklidňuje zažívání. Ačkoli je heřmánek obecně velmi dobře snášen, u některých jedinců může vyvolat alergii, proto je dobré dbát opatrnosti.

Gotu kola snižuje horečky, bolesti hlavy, zmírňuje jakékoliv bolesti a je účinná i při alergiích.

Na zklidnění zažívání je možné použít například mátu či meduňku. Máta celkově organismus ochlazuje, meduňka zase příznivě působí na nervovou soustavu. 

Funguje i tradičně používaný černý čaj, pobyt v chladné místnosti, obklady na čelo a hlavně spánek.