Hypofunkce štítné žlázy
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Hypofunkce štítné žlázy

Co se mi to vlastně děje?

Hypofunkce štítné žlázy je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Tato nemoc postihuje častěji ženy než muže. Říkávalo se, že nejčastěji jsou postiženy ženy po padesátce, ale ani to již není pravidlem. Hypotyreóza neboli hypofunkce štítné žlázy je diagnostikovaná u lékaře krevním testem, a to markery TSH, T4 a T3. TSH je thyroid stimulující hormon, tedy hormon, který stimuluje štítnou žlázu. Ta T3 jsou aktivní hormony štítné žlázy, kterými je regulován náš metabolismus. Hodnoty TSH bývají často (ale ne vždy) zvýšené, což značí to, že podvěsek mozkový, kde se TSH tvoří, nedostává správný signál o tom, kolik T4 a T3 potřebujeme a proto ho vytváří více, aby se následně tvořilo více Ta T3, a tím byla udržena v těle homeostáza (rovnováha).

Příznaky

Typickými klinickými příznaky jsou studené ruce a nohy, zimomřivost, únava, přibývání na váze (a tato kila nejdou dolu ať děláte, co děláte), deprese, suchá pokožka, oteklý jazyk, vypadávání vlasů, lámání nehtů. Rozeznat nedostatečnost štítné žlázy může být ze začátku složitější – zácpou, únavou či zimomřivostí trpí spousta z nás. Je proto dobré si nechat štítnou žlázu (a její krevní markery) pravidelně vyšetřit.

Příčiny

Příčiny zpomalení činnosti štítné žlázy jsou různé. Nechceme znít jako lékařská encyklopedie, a proto jmenujeme ty běžnější. Příčiny působící z dlouhodobého hlediska, díky nimž můžete k hypotyreóze dospět, jsou hormonální nerovnováha, nutriční nedoživenost, toxické zatížení, chronický zánět v organismu či dlouhodobý stres. Patří sem ale i operace štítné žlázy, onkologický nález na štítné žláze (i jinde), genetické faktory aj.

Zpomalování činnosti štítné žlázy neboli nedostatečnost se subklinicky může začít projevovat již řadu let předtím, než se nerovnováha objeví v krevním testu. Odborník, který je schopen tuto nerovnováhu rozeznat, může začít pracovat na jejím napravení dříve, než se ze subklinické hypotyreózy stane klinická a tedy taková, u které je třeba medikace.

Následující informace jsou pouze orientační. K úspěšnému řešení je třeba zjistit příčinu vzniku hypotyreózy a pracovat s ní celostně.

Nutriční výživa

Strava by měla být pestrá, s vyšším obsahem zeleniny, mořských ryb a esenciálních mastých kyselin. Základními látkami potřebnými k regulaci štítné žlázy jsou hlavně minerální a stopové prvky a to Fe, Zn, Cu, Se a I. Tyto minerály se dají zahrnout do stravy formou funkčních potravin a to například mořských ryb nebo mořských řas, které jsou na stopové prvky a jód nejbohatší. Ryby dále obsahují cenné omega 3 mastné kyseliny, které jsou přirozeně protizánětlivé. A kombinace para ořechů a dýňových semínek zaručí nejen omega 3, ale zároveň dostačující hodnoty selenu a zinku.

Pokud byla hypofunkce štítné žlázy diagnostikována po následku nadměrného stresu (stres v práci, úmrtí v rodině, zkoušky), je třeba podporovat i nadledvinky, které nám vytvářejí adrenální hormony. Zde může být vhodná tmavá listová zelenina, ořechy a tmavé maso jako je jehněčí (ne častěji než 2x týdně), poněvadž obsahují vyšší hodnoty hořčíku. Vhodným zařazením do pitného režimu může být i 0,5 l nesycené minerální vody denně s vyšším obsahem hořčíku. Čerstvé ovoce a celozrnné potraviny zase zaručí dostatečný příjem vitaminů skupiny B a vitaminu C.

*Poznámka: Goitrogeny (strumigeny) jsou obsaženy v brukvovité zelenině – brokolici, kapustě, růžičkové kapustě, květáku, kedlubnách, ředkvičkách a pod. V minulosti byl zastáván názor, že tato zelenina, pokud je konzumována v syrovém stavu, je pro ty, kteří hypotyreózou trpí, nevhodná. Od tohoto názoru se však nyní ustupuje, poněvadž zdravotní benefity brukvovité zeleniny převažují její goitrogenní působení. Samozřejmě, nic se nemá přehánět, ale nedat si ředkvičku nebo kedlubnu, jen proto, že máte hypofunkci štítné žlázy je extrémní.

Je dobré vědět, že vařením se strumigeny neutralizují. A za druhé, ty druhy goitrogenní zeleniny, které konzumujeme čerstvé, jsou spíše sezónní a je proto velmi nepravděpodobné, že bychom si mohli jejich nadměrnou konzumací zdravotně ublížit. A protože také milujeme (!!!) odšťavňování zeleninových šťáv a proč by jste se měli této zelenině vyhýbat jen proto, že máte hypofunkci štítnice? Pokud se budete řídit následujícím pravidlem, tak se negativního vlivu strumigenů bát nemusíte – co se vejde do hrsti jedné ruky denně, můžete sníst či odšťavnit syrové, víc jak hrst je moc.