Dna … nemoc nejen králů
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Dna … nemoc nejen králů

Dna je typem artritidy (zánětem kloubů) a vyznačuje se zvýšenými hodnotami kyseliny močové v krvi. Krystalky kyseliny močové se ukládají v kloubech, šlachách, ledvinách a způsobují zánět a poničení tkání. Dna se pokládá za metabolickou poruchu. Její příčina je často neznámá. Tedy ve většině případů. K ataku dny může dojít dietní chybou a to kvůli nadměrné konzumaci alkoholu a masa (hlavně vnitřností). Muži trpí dnou častěji než ženy.

Dnu dělíme do dvou základních kategorií – primární a sekundární.

Primární dnou trpí cca 90 % postižených. Ve většině případů se jedná genetickou predispozici a idiopatický původ (bez známé příčiny). Vysoké hodnoty kyseliny močové v krvi jsou (logicky) způsobeny zvýšenou syntézou kyseliny močové (většina případů), sníženou schopností kyselinu močovou vyloučit a nebo jejich kombinací. Za tyto problémy může třeba genetický defekt a nebo snížená či zvýšená aktivita určitých enzymů, které jsou v metabolismu kyseliny močové důležité.

Sekundární dna, kterou představuje zbylých 10 %, má druhotně zvýšené hodnoty kyseliny močové z důvodu jiné nemoci (například nadměrného rozkládání buněk, onemocnění ledvin). Používání diuretik nebo aspirinu také snižuje vylučování kyseliny močové a může vést k ataku.

Ať je to tak či tak, následující pravidla Vám pomohou udržet hladiny kyseliny močové v bezpečných mezích. Na co si dávat pozor ve stravě 

  • Alkohol – alkohol zvyšuje tvorbu urátů a zhoršuje exkreci kyseliny močové ledvinami. U některých osob stačí k zastavení ataků úplná abstinence bez jiné intervence.
  • Strava s nízkým obsahem purinů – strava s nízkým obsahem purinů snižuje metabolický stres. Potraviny na puriny bohaté jako jsou vnitřnosti, červené maso, mořské plody, kvasnice, sardinky, makrely a ančovičky nahraďte drůbežím masem, luštěninou nebo rybou.
  • Snížení nadváhy, zvýšení pH – nadváha je spojená s častějšími ataky dny. Snížení nadváhy snižuje kyselinu močovou v séru u osob s nadváhou. Strava by měla být bohatá na vlákninu a alkalické potraviny, hlavně zeleninu.
  • Sacharidy, tuky, bílkoviny – jednoduché cukry a saturované (živočišné) tuky zvyšují tvorbu kyseliny močové. Vyhněte se také nadměrné konzumaci bílkovin a to nad 0.8g/kg váhy/denně.
  • Hydratace – dostatečný přísun tekutin udržuje sníženou koncentraci kyseliny močové v moči
  • Toxicita těžkými kovy – sekundární typ dny může být způsoben mj. toxicitou olova. Oxid olovnatý je nedílnou součástí křišťálového skla. Pokud je portské víno skladováno v křišťálových nádobách, olovo se do vína louhuje. Čím déle je portské víno v křišťálové nádobě, tím vyšší obsah olova.

Jaké doplňky jsou vhodné?

  • EPA neboli kyselina eikosapentaenová – součást rybího tuku (omega 3) je silně protizánětlivá
  • vitamin E – potlačuje tvorbu zánětlivých leukotrienů, působí jako antioxidant
  • kyselina listová inhibuje xantin oxidázu, enzym, který syntetizuje kyselinu močovou
  • třešně, borůvky a jiné tmavé bobule jsou skvělou funkční potravinou obsahující anthocyaniny, silné antioxidační flavonoidy
  • 250 gr čerstvých nebo nakládaných třešní (bez cukru!) snižuje tvorbu kyseliny močové a zabraňuje atakům dny
  • Porce ananasu několikrát týdně mezi jídly obsahuje cenný bromelain, protizánětlivý enzym, který pomáhá chránit proti atakům dny
  • Bylina známá jako ďáblův dráp (Harpagophytum procumbens) působí protizánětlivě, snižuje bolestivost kloubů a působí na snižování kyseliny močové v krvi.