Miso – rezervujte mu místo ve svojí lednici
Autor příspěvku: host

Miso – rezervujte mu místo ve svojí lednici

Miso, stejně jako většina dalších fermentovaných potravin, je velmi prospěšná pro vaši střevní mikroflóru, imunitu a zapomínat byste na něj neměli ani během detoxu.

 

Zdravotní benefity

Toto tradiční japonské dochucovadlo vás příjemně překvapí svým nutričním profilem a velmi zajímavou chutí. Pokud jste se s ním ještě nesetkali, nejspíš vám z počátku nebude připadat nic moc, ale jakmile se ho naučíte používat, bude si libovat jak váš organismus, tak chuťové buňky.

Miso je dobrým zdrojem bílkovin (stejně jako sója samotná), obsahuje vitamíny (vitamín K, cholin a vitamín B2), důležité stopové prvky jako mangan, zinek a měď a fytonutrienty, které působí antioxidačně. Tmavší miso má větší množství antioxidantů než světlé.

Nejen při detoxikaci nám je miso prospěšné pro zdraví našeho trávicího traktu. Miso totiž obsahuje takové bakterie, které žijí i v našich střevech (například Lactobacillus) a tak pomáhá obnově naší mikroflóry, díky vláknině poskytuje těmto prospěšným bakteriím i vhodné živiny. Tímto pozitivním působením na naše střeva nepřímo i posiluje naši imunitu.

Ukazuje se, že miso má dobrý vliv na náš kardiovaskulární systém. Tradičně se konzumuje v Japonsku a jeho konzumenti mají prokazatelně nižší incidenci mrtvice a infarktu. Miso by mělo i snižovat hladinu špatného cholesterolu a působit protizánětlivě.

Některé studie naznačují, že ačkoli trpíte na vysoký krevní tlak a vyhýbáte se produktům s vysokým obsahem soli (což miso jednoznačně je), měla by pro vás jeho konzumace být bezpečná. I tak ho doporučujeme užívat v malých dávkách.

Výroba

Miso se vyrábí fermentací (kvašením) sójových bobů za přidání soli, mikroorganismu (fungus Aspergillus), který zajišťuje fermentaci a nějakého druhu obiloviny (většinou to bývá rýže nebo ječmen). Čím kvašení probíhá déle, tím je miso tmavší a jeho chuť intenzivnější.

Rozeznáváme čtyři základní druhy, které můžete sehnat i u nás. Miso shiro (světlé, nejjemnější a nejméně slané), genmai (na fotografii, spolu s shirem nejčastěji dostupný druh), mugi a nejtmavší hatcho (jenž má nejintenzivnější a nejzemitější chuť).

 

Užití a tipy

  • Miso polévka
  • Dochucovadlo do dalších polévek, funguje jako skvělá náhražka našich tradičních nezdravých bujónů. Přidávejte až když je polévka uvařená, abyste nezničili zdraví prospěšné látky.
  • Ochucení restované zeleniny, zkuste miso místo maggi nebo sójových omáček s glutamátem.
  • Příprava marinád, vyzkoušejte třeba v kombinaci s medem.

 

Kde koupit

Miso seženete nejčastěji v obchodech se zdravou výživou, například v Country Lifu.