Martin Mates – hrdina z Econea
Autor příspěvku: Monika Novotná

Martin Mates – hrdina z Econea

Vždycky jsem se zajímala o produkty, které co nejméně zatěžují nejen naše tělo, ale i naši planetu. A tak jsem se na jednom veletrhu seznámila se dvěma sympaťáky ze společnosti Econea. Od té doby jsem jejich věrnou zákaznicí. Martin a Pavel dělají business stylem, který je mi blízký. Na prvním místě mají své zákazníky – hrdiny a pak také přírodu, které se snaží „naložit“ co možná nejméně. A mají to vážně neskutečně dobře promyšlený. 

Pokud vás ještě čeká předvánoční úklid, mrkněte na web Econea, mají tam spoustu užitečných a šetrných pomocníků. A taky tam můžete pořídit ještě nějaké zdravé dárky. Super jsou třeba „nerozbitné“ lahve, které mají doživotní záruku. ;)

Představení společnosti nechám už na Martinovi a vy si vychutnejte skvělý rozhovor s jedním z hrdinů dnešní doby.

Vaše Monika

 

Kdo jste a co děláte?

Jsme e-shop pro každodenní hrdiny s názvem Econea. Pro nás jsou hrdinové všichni, kteří se nebojí dělat věci trochu jinak a nečekají, až za ně problémy našeho světa vyřeší někdo jiný. Najdete u nás stovky produktů pro zdravý a trvale udržitelný životní styl. Chceme především inspirovat a rozšiřovat obecné povědomí. Tak :-)

Zabýváte se ekologií, především ve vztahu k domácnostem. Jak jste se k tomuto oboru dostal?

Asi před 5 lety jsem náhodou viděl dokument s názvem Food Matters. Byl to pro mě obrovsky silný zážitek a takový, jak se říká, “wake up call”. Poprvé mi někdo sdělil, že to, co jíme, na nás má neskutečný vliv. Netrvalo dlouho a dostal jsem se i k tématu kosmetiky či drogerie. Odtud už byl jen malý krůček k ostatním ekologickým tématům. Dalo by se říct, že jsem se k ekologii dostal přes vlastní zdraví a potraviny. Jde to ruku v ruce.

Proč by si zákazníci měli vybrat právě váš e-shop, čím jste jedineční?

V první řadě se snažíme tématu věnovat skutečně do hloubky. Rozhodně neprodáváme vše, co má jakoukoli zelenou nálepku. U nás máte jistotu, že jde skutečně o zdravé produkty pro nás i pro planetu a nepropadnete žádnému “greenwashingu”. Snažíme se dělat věci skutečně pořádně, takže třeba i balení hodně řešíme. Používáme už použité krabice, papírovou lepenku (pokud už na krabici není plastová z dřívějška) a výplň ze skartovaných starých krabic či rozložitelná tělíska.

Jsme my Češi v porovnání s ostatními evropskými zeměmi šetrní k přírodě nebo se máme hodně co učit?

Bohužel nemám moc srovnání. Dle mého by člověk musel v dané zemi nějakou dobu žít, aby poznal, jak k ekologii lidé skutečně přistupují. Také záleží, v jaké oblasti zrovna budete. Jiná situace je ve větších městech a jiná na maloměstě. Pravdou je, že například v Německu nebo Británii je nabídka alternativních ekologických produktů mnohonásobně větší než u nás, takže se dá soudit, že jsou o něco napřed. Také je známo, že skandinávské země jsou nesmírně zelené. Řekl bych, že Česko  se ještě má hodně co učit, ale už je cítit, že se to zvedá.

A když se na to podíváme z pohledu domácností a na druhé straně z pohledu firem a jejich ekologické odpovědnosti, kdo si myslíte, že je v ČR zodpovědnější?

Pokud je mi známo, tak firmy ekologii obecně moc neřeší. Divili byste se, ale i společnosti, prodávající ekologickou drogerii posílají produkty několikrát omotané bublinkovu fólií a podobné husarské kousky. Řekl bych, že zodpovědnější u nás jsou spíše jednotlivci, ale firmy už se také přidávají.

Co je podle Vás dnes největší ekologickou hrozbou?

Jednoznačně masný průmysl. Je to neuvěřitelně nepopulární téma a řada organizací se mu proto raději vyhýbá. Když o tom začnete mluvit, hodně lidí se opravdu naštve. Je známo, že na 1 hamburger se celkem spotřebuje neuvěřitelných 2500 litrů vody. Proto také celkem 55 % veškeré spotřebované pitné vody v USA jde jen na hospodářská zvířata. Také se odhaduje, že 91 % zničených deštných pralesů slouží na produkci krmiva pro velkochovy.

Můžeme to my „obyčejní smrtelníci“ nějak ovlivnit? Pokud ano, tak jak?

Jednoznačně. Největší moc máme ve svých peněženkách. Každým nákupem, který uděláme, se rozhodujeme, kterou firmu a jaké výrobky podpoříme. Je to v podstatě takové hlasování, jaký svět chceme mít. My říkáme, že není třeba hned měnit celý svět, ale začít u sebe. Malými krůčky. Stačí třeba jen vyměnit prostředek na nádobí nebo si do koupelny namontovat úsporný perlátor. Každý krok se počítá.

Na co bychom si měli ve svém každodenním životě dávat pozor a čeho se ideálně úplně vyvarovat?

Pokud používáte běžnou drogerii a kosmetiku, pak nejtoxičtější látky, se kterými přijdete denně do styku, jsou přímo u vás doma. Jde o mytí nádobí, úklid, praní, hygienu i čištění zubů. Drtivá většina běžných produktů obsahuje prokazatelně toxické látky. Legislativa na to zatím jen nestihla zareagovat nebo se stále bouřlivě debatuje mezi odborníky a velkými firmami, jak moc škodlivá látka je nebo není. Vy se na základě dostupných informací můžete rozhodnout hned, jestli látku doma chcete nebo nechcete. Je to velmi komplexní téma, na které zde není prostor. Určitě doporučujeme začít se zajímat. Hodně se dočtete u nás na stránkách econea.cz u jednotlivých produktů.

Nabízíte celou řadu produktů. Kdybyste měl vybrat dva, které by neměly v žádné domácnosti chybět, které by to byly?

To je těžké, pokrýváme hodně oblastí. Já bych za sebe určitě vybral Pomerančový čistič od Yellow&Blue, rozložitelné pytle na odpad Fino, perlátor Watersavers a zubní pastu se zeleným čajem a mátou firmy Urtekram. Sakriš, to jsou čtyři. Říkal jsem, že je to těžké :-)

Osobně doma používám řadu produktů, které prodáváte. Nejzajímavější mi přijde tzv. aktivní uhlí. Můžete přiblížit, o co se jedná a jak se dá použít?

Binchotanová tyčinka je jeden z našich nejoblíbenějších produktů. Taky ji doma používám. Jedná se o tradiční japonský prostředek pro filtraci vody. Jde o aktivní uhlí z japonského jasanu, které, když vložíte do své lahve či karafy s vodou, tak zachytává nečistoty, do vody uvolňuje minerály, zvedá pH vody a vstřebává chlor. Jedna tyčinka vám vydrží až půl roku.

Testujete dále produkty, které nabízíte např. v laboratoři nebo zcela důvěřujete svým dodavatelům?

Otestovat jeden produkt v laboratoři je nesmírně nákladné jak finančně, tak časově. To si bohužel nemůžeme dovolit. Našim dodavatelům a výrobcům ale rozhodně nedůvěřujeme. Vždy si je nejprve pečlivě prověříme a když například tvrdí, že lahev neobsahuje Bisfenol-A nebo ftaláty, chceme na to vidět potvrzení. Podobné je to s palmovým olejem a dalšími tvrzeními.

Podle čeho si vybíráte dodavatele? Máte nějaká kritéria? Jsou podle vás české výrobky srovnatelné se zahraničními?

Těch kritérií je mnoho. Vždy, když vytváříme produktovou strategii na další období strhne se obrovská debata. V tomto oboru nejsou žádné jasné hranice, co je ještě dobré a co už ne. Není to vůbec jednoduché. Samozřejmě jde v první řadě o kvalitu produktu, jeho složení a proces výroby. Do hry vstupuje ale i lokálnost, využití palmového oleje, jaké mají produkty certifikáty, filosofie firmy, koncová cena atd. atd. Hodně pečlivě si vybíráme.

České produkty jsou určitě srovnatelné se zahraničními, jen tu není tak bohatá nabídka. Vždy preferujeme české značky. Pokud žádná srovnatelná není, jdeme do zahraničí.

Ekologie úzce souvisí se zdravým životním stylem. Dbáte také na zdravý a vyvážený jídelníček?

Snažím se. Doma si vařím tak z 90% vegansky a snažím se jíst hodně zeleniny i ovoce. Věřím, že člověk je původně bíložravec, co nyní zvládne i nějaké to tepelně upravené maso. Podle toho by náš jídelníček měl vypadat. Můj kolega Pavel je v tomto mnohem silnější a už je několik let 100 % vegan. Podle toho, co už dnes o stravě víme, je toto podle mého budoucnost. Jen bude trvat desítky let, než to lidé přijmou, jako všechny velké změny.

Které potraviny jsou pro Vás nutností a bez kterých se naopak obejdete?

Určitě bych se neobešel bez hub, sušených rajčat a sojové omáčky :-) To přidávám do jídla moc rád. Taky jím hodně luštěniny – červená, černá čočka a fazole. Určitě se obejdu bez mléka. To mi nikdy nechutnalo a teď se navíc ukazuje, že pro lidské tělo není vůbec vhodné. Mnohem lepší je mandlové, konopné nebo makové. Makové navíc obsahuje víc vápníku než klasické.

Jste spolumajitelem zajeté firmy. Jistě je Váš den poměrně „našláplý“. Jak řešíte únavu v průběhu dne? Jak doplňujete energii?

Je pravda, že můj program je hodně plný. Často s kolegou trávíme celé večery nebo části víkendu a řešíme nejrůznější věci, na které přes běžný den nebyl čas. Začal jsem hodně běhat. Je to skvělá, časově nenáročná relaxace a nabíjí mě to. Hezky se tím rozbije unavené pozdní odpoledne, kdy už je člověk hodně vyčerpaný a nic se mu nechce. Občas se nám s kolegou uděje i nějaké to kafe.

Máte ve svém životě prostor pro relaxaci? Jak odpočíváte?

Často, když mám konečně volno, tak potřebuji v první fázi nedělat nic. Většinou si něco čtu, koukám na filmy nebo si zapnu nějakou hru na počítači. Pak vždy zjistím, že mě to vůbec nenabilo a vyrazím s přítelkyní někam ven mezi lidi, do přírody běhat nebo na výlet. Vždy jsou to tyto 2 fáze. Jsem nepoučitelný :-)

Máte nějaké pravidlo nebo postoj, kterým se v životě řídíte?

Věřím, že by se člověk měl řídit svou intuicí a následovat ten tzv. gut feeling. Často náš život řídí hlava, která diktuje, jak by to mělo být, co bychom měli dělat a proč. Všechno racionalizujeme. Často, když toho dosáhneme, jsme nespokojení a zmatení. Učím se ten vnitřní hlas slyšet a skutečně poslouchat.